Ֆրանսիացի գործընկերները ուշի ուշով հետևում են Հայաստանում և Արցախում, Լաչինի միջանցքի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին. Ալեն Սիմոնյան 01/13/2023 13:13 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ու Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հանդիպման ընըացքում քննարկվել են տարածաշրջանային խնդիրներն ու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքները: Այս մասին հանդիպմանը հաջորդած համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ալեն Սիմոնյանը։
«Քննարկեցինք առկա իրավիճակը մեր տարածաշրջանում, այն բոլոր հարցերը, որոնք առաջացել են Լաչինի միջանցքի փակման հետ կապված, ես ներկայացրի առկա իրավիճակը: Կարող եմ վստահ ասել, որ մեր ֆրանսիացի գործընկերները բավականին լավ տեղեկացված են և ուշի ուշով հետևում են այն բոլոր գործընթացներին, որ տեղի են ունենում Հայաստանում և Արցախում, Լաչինի միջանցքի շուրջ»,- հայտարարել է Ա. Սիմոնյանը՝ նշելով, որ շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Մակրոնին իր բոլոր ջանքերի համար տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:

Французские партнеры пристально следят за всеми процессами в Армении и Арцахе, вокруг Лачинского коридора - Симонян 01/13/2023 13:24 | Лента новостей
В ходе встречи спикера Нaционального Собрания Армении Алена Симоняна и председателя НС Франции Яэль Браун-Пиве были обсуждены региональные вопросы и последствия закрытия Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом на совместной пресс-конференции по итогам встречи сообщил Ален Симонян.
"Мы обсудили текущую обстановку в нашем регионе, все те вопросы, которые возникли в связи с перекрытием Лачинского коридора. Я представил текущую ситуацию. Могу с уверенностью сказать, что наши французские партнеры достаточно хорошо информированы и пристально следят за всеми процессами, происходящими в Армении и Арцахе, вокруг Лачинского коридора", - сказал Ален Симонян.
Спикер НС Армении сообщил, что поблагодарил президента Макрона за все его усилия по установлению мира в регионе.