Մենք մեր տնից դուրս չենք գալու, որքան էլ բարդ լինի իրավիճակը. դա ծանր որոշում է, բայց դա նաև պատմական անհրաժեշտություն է՝ փրկելու Արցախը ոչնչացումից. Վարդանյան 01/13/2023 15:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր լրանում է Բաքվում հայերի դեմ իրականացված ջարդերի 33-րդ տարելիցը: 1990 թ. հունվարին Բաքվի հայ բնակչության դեմ իրականցված ջարդերի հետևանքով Բաքվում հայ չմնաց: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը.
«Սումգայիթում, Գանձակում և Բաքվում իրագորված ոճրագործությունների և դրանց անպատժելիության հետևանքով Ադրբեջանական ԽՍՀ–ում հայերի կյանքը դարձավ անհնար: Հատկանշական է, որ ջարդերից փրկված բազմաթիվ հայ փախստականներ տեղափոխվեցին և իրենց կյանքը շարունակեցին Արցախում:
Խորհրդանշական է և ցավալի, որ ուղիղ 33 տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին ամեն ինչ անում են անհնար դարձնելու հայերի կյանքը Արցախում: Տասնամյակներ շարունակվող պատերազմներ, մարդկային կորուստներ, այժմ էլ պարտադրված շրջափակում և չդադարող հոգեբանական ճնշում Արցախում ապրող հայերի դեմ: Մեթոդները կարող են փոխվել, սակայն նպատակը պարզ է և հստակ՝ հարկադրել հայերին լքել իրենց հայրենիքը: Այդուհանդերձ, մենք այդ ընտրությունը չունենք: Մենք մեր տնից դուրս չենք գալու, որքան էլ բարդ լինի իրավիճակը: Դա ծանր որոշում է, բայց դա նաև պատմական անհրաժեշտություն է՝ փրկելու Արցախը ոչնչացումից: Դա նաև հայկական աշխարհի պահպանման երաշխիք է:
Այսօր ես իմ հարգանքի տուրքն եմ մատուցում 1990 թ. Բաքվի ջարդերի հետևանքով զոհ գնացած մեր հայրենակիցների հիշատակին: Նաև ուզում եմ կրկնել, որ եթե Ադրբեջանին թվում է հայերից ազատվելով պետք է հասնել խաղաղության, ապա դա շատ սխալ և վտանգավոր պատկերացում է:
Ադրբեջանը պետք է գտնի ուղիներ հայերի հետ խաղաղության հաստատման հարցում: Մենք մշտապես բաց ենք եղել կառուցողական քաղաքական երկխոսության առջև: Բայց մենք երբեք չենք հրաժարվի մեր հայրենիքում արժանապատիվ, ազատ ու անվտանգ կյանքով ապրելու իրավունքից»:

Мы не уйдем из своего дома, какой бы сложной ни была ситуация, только так мы сможем спасти Арцах от уничтожения - Варданян 01/13/2023   16:12  |  Лента новостей
Сегодня 33-я годовщина массовых убийств армян в Баку. В результате погромов армянского населения Баку в январе 1990 года город был зачищен от армян. Об этом написал государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в соцсети. В записи также говорится:
"Проживание армян в Азербайджанской ССР после совершенных в Сумгаите, Гандзаке и Баку зверств, оставшихся безнаказанными, стало невозможным. Примечательно, что многие пережившие бакинские погромы армянские беженцы обосновались в Арцахе. Сегодня, спустя ровно 33 года мы видим, как власти Азербайджана в 21 веке продолжают преступную осуждаемую международным сообществом политику этнических чисток и всеми способами пытаются сделать жизнь армян в Арцахе невозможной.
Непрекращающиеся десятилетиями войны, бесконечные жертвы, а теперь – бесчеловечная блокада Арцаха, как способ развязать в регионе гуманитарную катастрофу.
Методы могут быть разные, но цель у них одна: заставить армян покинуть свою родину.
Но мы не стоим перед подобным выбором. Мы не уйдем из своего дома, какой бы сложной ни была ситуация. Это трудное решение. Но в то же время - это историческая необходимость. Только так мы сможем спасти Арцах от уничтожения и гарантировать  будущим поколениям сохранение армянского мира.
Сегодня я отдаю дань памяти и уважения нашим соотечественникам, погибшим в бакинских погромах. Такие трагические страницы истории не должны повторяться.
Еще раз подчеркну: если Азербайджану кажется, что можно достигнуть мира, избавившись от армян — это ложная и крайне опасная идея. Азербайджан должен найти пути установления мира с армянами. Мы всегда были открыты для конструктивного политического диалога. Но мы никогда не откажемся от права на достойную, свободную и безопасную жизнь на своей родине".