Մենք որոշել ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով` պետք է այստեղ ապրենք. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ) 01/12/2023   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մենք պայքարելու ենք, հաղթահարելու ենք այս դժվարությունները և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար ճիշտ որոշումներ ենք գտնելու։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 12-ին, Ստեփանակերտ-Երևան տեսակամուրջի ժամանակ հայտնեց Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ պատասխանելով «Փաստինֆո»-ի հարցին, թե ինչ է պատրաստվում անել Արցախն այսօր և Արցախի իշխանություններն ինչպես են տեսնում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհը։
«Առաջին քայլը ճանապարհի կեսն է։ Մենք որոշել ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով, որ պետք է այստեղ ապրենք. դա է մեր կամքը թելադրում։ Այս որոշումը եղել է և՛ Կառավարության, և՛ ԱԺ-ի և՛ Արցախի նախագահի կողմից; Կարծում եմ՝ դա ամենակարևոր որոշումն է վերջին մեկ ամսվա ընթացքում»,- նշեց Արցախի պետնախարարը։
Վարդանյանը վստահեցրեց՝ ամեն օր համոզվում են իրենց ընտրած ճանապարհի իրավացիության հարցում. Արցախի ժողովուրդը չի հանձնվի և պատրաստ է մինչև վերջ պայքարելու։ Առհավատչյան՝ ոչ միայն դեկտեմբերին անցկացրած տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների հանրահավաքն է, այլև վերջիններիս հետ ամենօրյա շփումները։
«Այս ճանապարհը ծանր ճանապարհ է, բայց այդ ճանապարհին կարևոր որոշումը կա և մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով։ Իհարկե մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ խուսափենք պատերազմից, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ խուսափենք մարդկային զոհերից, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ գտնենք խնդիրը բանակցությունների միջոցով լուծելու ուղիները։ Ճանապարհն ընտրված է, ինչ խոչընդոտ լինի, մենք պետք է դրան պատրաստ լինենք»,- ընդգծեց Վարդանյանը։
14:57 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿառաջարկեմ՝ գալ մեր կողքը կանգնել և մեր կողմից տեսնել, թե ռուս խաղաղապահներն ինչ մեծ դեր են խաղում՝ այսօրվա իրավիճակում, խոսքերն արժեքը կորցրել են. Վարդանյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
14:47 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս բանակցություններին չեմ մասնակցում. Վարդանյան (տեսանյութ)
13:51 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲլոկադայի դեմ չենք պայքարում, այլ հանուն մեր հողում ապրելու իրավունքի՝ առանց որեւէ պայմանների ենթարկվելու. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)

"Мы будем здесь жить, преодолевать трудности": госминистр Арцах рассказал о выбранном пути в условиях тотальной блокады 01/12/2023 16:23 | Лента новостей
Мы будем жить, преодолевать трудности, находить правильные решения по выходу из создавшейся ситуации. Об этом сегодня заявил сегодня государственный министр Арцаха Рубен Варданян во время телемоста Степанакерт-Ереван, отвечая на вопрос "ФактИнфо" о том, как видят власти республики выход из создавшейся ситуации.
"Первый шаг – это половина пути. Мы решили, что пойдем этим путем, мы должны здесь жить – это то, что нам диктует наша воля. Это было решение и правительства, и НС, и президента Арцаха. Я считаю, что это самое важное решение за последний месяц", - отметил Варданян.
Как заверил он, в правильности выбранного пути они убеждаются каждый день: народ Арцаха не сдастся и готов бороться до конца. Залогом этого является не только проведенный в декабре митинг с участием десятков тысяч граждан, но и ежедневные контакты с ними.
"Это тяжелый путь, но важное решение идти по этому пути уже есть, и мы пойдем по этому пути. Конечно, мы должны сделать все, чтобы избежать войны, жертв. Мы должны сделать все, чтобы найти способы решения проблемы путем переговоров. Путь выбран. Какие бы проблемы ни были, мы должны быть готовы к ним", - подчеркнул Варданян.