ԱԳՆ-ի կոշտ արձագանքը. ՀԱՊԿ քարտուղարությունն իրավասու չէ մեկնաբանել ՀԱՊԿ խորհրդի անդամների հայտարարությունները 01/12/2023   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քարտուղարության՝ որպես ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմնի, իրավասությունների շրջանակը չի ներառում կազմակերպության բարձրագույն մարմնի՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամների հայտարարությունների մեկնաբանումը։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ պատասխանելով «Սիվիլնեթ»-ի հարցին
Լրատվականը մասնավորապես նշել էր, որ ՀԱՊԿ քարտուղարությունը երեկ հանդես էր եկել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում զորավարժությունների չեղարկման հարցի առնչությամբ մեկնաբանությամբ ու հետաքրքրվել ՀՀ ԱԳՆ-ի դիրքորոշմամբ։
«Առաջին հերթին կցանկանայինք նշել, որ Քարտուղարության՝ որպես ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմնի, իրավասությունների շրջանակը չի ներառում կազմակերպության բարձրագույն մարմնի՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամների հայտարարությունների մեկնաբանումը։
ՀԱՊԿ անդամ երկրները Քարտուղարությունից չեն ակնկալում իրենց գործողությունների և որոշումների որևէ ըմբռնում։
Քարտուղարության խնդիրները հստակորեն սահմանված են Կազմակերպության կանոնադրական փաստաթղթերում: Քարտուղարությունը Կազմակերպության մարմինների գործունեության կազմակերպչական, տեղեկատվական, վերլուծական և խորհրդատվական ապահովման աշխատանքային մարմին է:
Կոչ ենք անում Կազմակերպության նորանշանակ գլխավոր քարտուղարին Քարտուղարության մեկնաբանության փաստի վերաբերյալ մանրակրկիտ ուսումնասիրություն անցկացնել՝ դրա կրկնությունը թույլ չտալու նպատակով»,- ասել է Հունանյանը:
18:11 05/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Ֆրանսիայի դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
19:31 29/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանին ներկայացվել է Արտաքին գործերի նախարարության 2022 թ. կատարողականը
20:10 24/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳաղափարը, որ Ադրբեջանում կարող են լինել քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներ, առնվազն անհավանական է. Հունանյան
16:25 23/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտերկրում ՀՀ դեսպանները Ջերմուկում քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հարցը
12:56 23/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը նախապես ծրագրված գործողություն է. ԱԳՆ խոսնակ

В компетенцию секретариата ОДКБ не входит комментирование заявлений членов СКБ организации - МИД Армении 01/12/2023   16:47  |  Лента новостей
В компетенцию секретариата как рабочего органа ОДКБ не входит комментирование заявлений членов СКБ ОДКБ – высшего органа Организации. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря МИД Армении Ваана Унаняна, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства РА.
Вчера Секретариат ОДКБ прокомментировал вопрос об отмене военных учений на территории Республики Армения.Секретариат ОДКБ не получал уведомлений от Еревана об отмене учений на территории Армении"В первую очередь, хотим отметить, что в компетенцию Секретариата как рабочего органа ОДКБ не входит комментирование заявлений членов СКБ ОДКБ – высшего органа Организации.  Государства-члены ОДКБ не ожидают от Секретариата какого-либо понимания своих действий и решений", - говорится в ответе пресс-секретаря МИД Армении на вопрос "Civilnet".
Как указал Унанян, задачи Секретариата четко обозначены в уставных документах Организации. Секретариат- это рабочий орган для осуществления организационного, информационного, аналитического и консультативного обеспечения деятельности органов Организации.
"Призываем новоназначенного Генерального Секретаря Организации провести скрупулезную проверку факта комментария Секретариата с целью недопущения повторения подобного", - отметил пресс-секретарь МИД Армении.
14:32 10/01/2023  |  Лента новостей"Это достаточно новое заявление премьера Армении": в Кремле пообещали прояснить отказ Еревана от учений ОДКБ
14:52 20/12/2022Вопрос о включении новых стран в ОДКБ не обсуждается - Зась
16:30 19/12/2022Генсек ОДКБ надеется, что пакет по оказанию помощи Армении будет принят после доработки