Լաչինի միջանցքի փակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը նոր ռազմական էսկալացիան է. չպետք է իրականացնել քայլեր, որոնք ցանկալի են այդ էսկալացիայի սցենարը մշակողների համար. ՀՀ վարչապետ 01/12/2023 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂ մեր գործընկերները պետք է հնարավորություն չտան, որ որևէ մեկն իրենց մեղադրի կառուցողական խոսակցությունը խափանելու մեջ։ Լաչինի միջանցքի փակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը նոր ռազմական էսկալացիան է և չպետք է իրականացնել քայլեր, որոնք ցանկալի են ռազմական էսկալացիայի սցենարը մշակողների համար։ Այդ մասին կառավարության նիստից առֆաջ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս սադրանքի նպատակներից մեկը Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև քաղաքական և պաշտոնական խոսակցության անհրաժեշտությունը քողարկելն ու օրակարգից դուրս մղելն է։ Չպետք է արվեն քայլեր, որոնք նպաստում են դրան։ Մյուս կողմից՝ մեր դիվանագիտական ծառայությունը պիտի կրկնապատկի ջանքերը՝ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու և տարբեր ատյաններում քննարկման առարկա դարձնելու ուղղությամբ»,-ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը նաև նշեց, որ ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում ԼՂ ժողովրդին աջակցելու նպատակով ՀՀ-ում ստեղծված աշխատանքային խումբը պիտի շարունակի հնարավոր միջոցներ ձեռնարկել՝ առաջացող օպերատիվ հարցերը լուծելու համար։

Пашинян: незаконное закрытие Лачинского коридора – это провокация, конечная цель которой сводится к новой военной эскалации 01/12/2023   12:26  |  Лента новостей
Незаконное закрытие Лачинского коридора – это провокация, конечная цель которой сводится к новой военной эскалации, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 12 января.
"Наши партнеры в Нагорном Карабахе не должны позволять никому обвинять их в срыве конструктивного диалога. Закрытие Лашинского коридора — это провокация, конечная цель которой сводится к новой военной эскалации, и не следует делать шагов, желаемых для разработчиков сценариев военной эскалации", - сказал Пашинян.
Одной из целей этой провокации и эскалации – скрыть очевидную необходимость политического и официального диалога между Баку и Степанакертом и снять его с повестки дня.
"Не следует делать шагов, которые  способствуют решению этой провокационной задачи. С другой стороны, наша дипломатическая служба должна удвоить усилия для повышения международной видимости гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и сделать его предметом обсуждения в различных инстанциях", - добавил премьер-министр.
По словам Пашиняна, рабочая группа, сформированная в Армении для оказания содействия народу Нагорного Карабаха в управлении возникшим в Нагорном Карабахе гуманитарным кризисом, должна продолжать принимать все возможные меры для решения возникающих оперативных вопросов.