Բլոկադայի դեմ չենք պայքարում, այլ հանուն մեր հողում ապրելու իրավունքի՝ առանց որեւէ պայմանների ենթարկվելու. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ) 01/12/2023   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժողովուրդը պատրաստ է մեր կողքը կանգնելու, դիմանալու այս ամենին, որովհետև սա ոչ թե բլոկադայի դեմ պայքար է, այլ պայքար է հանուն՝ մեր հողի վրա ապրելու մեր իրավունքի։ Մենք իրավունք ունենք ապրելու մեր հողի վրա՝ մեր օրենքներով, մեր արժեքներով և չպետք է ենթարկվել ուրիշ ոչ մեկի պայմանների։ Այդ հասկացողությունը մարդկանց մեջ կա, այդ հասկացողությունն ուժեղանում է ամեն օր և, թեև մարդկանց մոտ շատ ծանր իրավիճակ է ստեղծված, ավելի շատ ենք տեսնում մարդկանց մեջ միասնության այդ զգացողությունը։ Այս մասին Ստեփանակերտ-Երևան տեսակապով հանդիպում-քննարկմանն ասաց Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Ռուբեն Վարդանյանը նշեց, որ խնդիրներ կան և՛ պարենային ապրանքի հետ կապված, և՛ ենթակառուցվածքային բոլոր օղակներում, և՛ բժշկության, և՛ կրթության մեջ, և՛ անջատված ընտանիքների հետ, կան մարդիկ, որոնք մահացել են, բայց չեն կարողանում նույնիսկ հողին հանձնել։

Это борьба не против блокады, а за наше право жить на своей земле по своим законам – госминистр Арцаха 01/12/2023   14:46  |  Лента новостей
Народ готов стоять плечом к плечу с нами, выстоять в этих условиях, потому что это не борьба против блокады, а борьба за наше право жить на своей земле. Об этом заявил государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в ходе телемоста Степанакерт-Ереван.
"Мы имеем право жить на своей земле по нашим законам, сообразно своим ценностям и не подчиниться чьим-либо условиям. Это понимание есть в людях, и оно с каждым днем все сильнее. Хотя люди оказались в очень тяжелом положении, мы все больше  видим, что это чувство единства в людях", - заявил он.
Рубен Варданян отметил, что есть проблемы, связанные как с продовольствием и со всеми звеньями инфраструктуры, медициной, образованием, так и с разлученными семьями. "Есть люди, которые скончались, но мы не можем их даже предать земле", - сказал он.