Ադրբեջանի քայլերն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերին էթնիկ զտման ենթարկելուն․ Միրզոյան 01/10/2023   19:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ակտիվորեն համագործակցել կազմակերպության հիմնարար սկզբունքների պաշտպանության և առաջմղման գործում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության օրակարգի մի շարք հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի քայլերն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու համատեքստում ԱԳ նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է տարածաշրջանային ու միջազգային համապատասխան կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի կողմից հստակ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
13:27 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին
17:52 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հերթական անգամ խեղաթյուրում է պայմանավորվածությունները.Արարատ Միրզոյանը՝ Ալիևի կողմից Փաշինյանի հետ հանդիպումը չեղարկելու մասին
17:39 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ի հայության վրա շարունակում են կրակել, նրանց ենթարկում են տարատեսակ ճնշումների. գոյաբանական վտանգը կա այնտեղ.Արարատ Միրզոյան

Мирзоян – председателю ОБСЕ: шаги Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Нагорного Карабаха этнической чистке 01/11/2023 00:20 | Лента новостей
10 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Арарат Мирзоян поздравил своего коллегу со вступлением в должность председателя ОБСЕ, выразив готовность активно сотрудничать в защите и продвижении основополагающих принципов организации.
В ходе телефонного разговора был обсужден ряд вопросов повестки дня региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил вниманию собеседника гуманитарный кризис, сложившийся в результате блокировки Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что действия Азербайджана являются грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г., а также международного гуманитарного права. Глава МИД РА подчеркнул, что шаги Азербайджана направлены на то, чтобы подвергнуть 120 тысяч армян Нагорного Карабаха этнической чистке.
В контексте предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе министр иностранных дел Мирзоян особо подчеркнул необходимость осуществления четких шагов соответствующими региональными и международными структурами, в том числе ОБСЕ.