Մեր ժողովուրդն ընտրում է մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի համար պայքարելու մոտեցումը. Ռուբեն Վարդանյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել 01/11/2023 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն (Ruben Vardanyan) այսօր ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի մասնակցությամբ:
Ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված ընթացիկ իրավիճակը՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ձմռան այս օրերին Ադրբեջանը փաստացի խոչընդոտում է Հայաստանից էներգամատակարմանը:
«Իրավիճակը բարդ է, և ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր հասարակությանը, որը դիմանում է բոլոր դժվարություններին: Բազմաթիվ խնդիրներ ունենք թե՛ պարենի, թե՛ դեղորայքի հետ կապված։ Վերջին երկու օրերին գումարվեց նաև էլեկտրաէներգիայի խնդիրը: Ադրբեջանը ոչ միայն չի թողնում սննդամթերք, դեղորայք բերել, այլ խոչընդոտում է մասնագետների այցը վթարի վայր՝ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը վերականգնելու համար»,-նշել է պետնախարարը՝ կարևորելով ներքին ռեսուրսների խնայողական օգատագործումը:
Իրավիճակը բարդ է նաև մասնավոր հատվածում, քանի որ շրջափակման հետ կապված տնտեսությունը ևս ճգնաժամի մեջ է հայտնվել, բազմաթիվ մարդիկ կորցնում են աշխատանքը:
Պետնախարարի գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի քաղաքականությունը հստակ է՝ ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայթափմանը:
«Բայց մենք պայքարում ենք մեր հայրենիքում, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի համար: Ու շատ ոգևորիչ է, որ մեր ժողովուրդն ընդունում է այս մոտեցումը: Բայց դա մեզնից, որպես ղեկավարներ, պահանջում է ժողովրդի հետ ազնիվ ու անկեղծ լինել, հասկանալ իրավիճակի ողջ լրջությունը»:
Պետնախարարը ներկայացրել է նորանշանակ նախարարներին՝ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանին, արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանին, սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանին և վերանշանակված՝ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանին. «Չեմ ուզում շնորհավորել նորանշանակ նախարարներին, այլ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել՝ այս չափազանց բարդ իրավիճակում պատասխանատվություն ստանձնելու համար»:
Պետնախարարը նշել է, որ կառավարությունն օգտագործում է բոլոր գործիքները՝ դիվանագիտական, իրավական, տեղեկատվական և շարունակում է ամեն ջանք գործադրել՝ ճանապարհը բացելու համար, բայց միաժամանակ նկատել է, որ որպես կառավարություն, պարտավոր են պատրաստ լինել բոլոր հնարավոր զարգացումներին:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ շրջափակումն էապես փոխում է մարդկանց կենսակերպը՝ պարտադրելով խնայողություններ ու սահմանափակումներ, և բնակչության կյանքը չի կարող լինել այնպես, ինչպես սովորական պայմաններում:
Պետնախարարը կարևորել է բնակչության շրջանում իրազեկման և բացատրական աշխատանքների իրականացումը և պաշտոնյաների, օպերատիվ շտաբի անդամների անմիջական հանդիպումներն ու շփումները մարդկանց հետ:

Азербайджан фактически препятствует подаче в Арцах электроэнергии из Армении - Рубен Варданян 01/11/2023   17:06  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян сегодня провёл расширенное совещание при участии руководящего состава государственных органов. Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Арцаха.
Представляя текущую ситуацию, создавшуюся вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана, Рубен Варданян отметил, что в эти зимние дни Азербайджан фактически препятствует энергоснабжению из Армении. «Ситуация сложная, и я хочу выразить благодарность нашей общественности, которая выдерживает любые трудности. У нас множество проблем и в связи с продовольствием, и в связи с медикаментами. В последние два дня прибавилась также проблема электроэнергии. Азербайджан не только не пропускает продовольствие, медикаменты, но также препятствует доступу специалистов на место аварии для восстановления поставок электроэнергии», - отметил госминистр, подчеркнув важность экономного расходования имеющихся внутренних ресурсов.
Сложная ситуация сложилась также в частном секторе, поскольку в связи с блокадой экономика также оказалась в состоянии кризиса, многие люди лишаются работы.
По оценке госминистра, политика Азербайджана чёткая: посредством кризиса добиться выселения армян из Арцаха.
«Но мы боремся за право жить на своей родине, на своей земле. И очень воодушевляет, что наш народ принимает этот подход. Но это от нас как руководителей требует быть с народом честными и искренними, понимать всю серьёзность положения», - отметил он.
Госминистр представил новоназначенных министров: министра иностранных дел Республики Арцах Сергея Казаряна, министра юстиции Србуи Арзуманян, министра социального развития и миграции Армена Мангасаряна и переназначенного министра градостроительства Арама Саргсяна.
«Не хочу поздравлять новоназначенных министров, а хочу выразить благодарность, что в этой чрезвычайно сложной ситуации приняли на себя ответственность», - сказал он.
Госминистр отметил, что правительство использует все инструменты: дипломатические, правовые, информационные и продолжает прилагать все усилия, чтобы открыть дорогу. В то же время он заметил, что как правительство они обязаны быть готовыми ко всем возможным развитиям.
Он привлёк внимание к тому обстоятельству, что блокада существенно изменяет образ жизни людей, вынуждая к экономии и ограничениям, и жизнь населения не может быть такой, какой бывает в обычных условиях. Госминистр подчеркнул важность информирования и проведения разъяснительной работы среди населения, отметив, что официальным лицам, членам оперативного штаба нужно непосредственно общаться, проводить встречи с людьми.