Դատարանը փորձում է կանխել շինծու քրեական գործի վերջնական փլուզումը. Տոնոյան 01/11/2023 12:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը փաստաբանական խմբի միջոցով հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին գրավի միջնորդությունը մերժելու մասին որոշմամբ դատարանը, մասնավորապես, արձանագրել էր, որ դեռևս չեն հարցաքննվել դատակոչված վկաները, «որոնց ցուցմունքներն ունեն կարևոր նշանակություն և էական ազդեցություն կարող են ունենալ հետազոտված մի շարք փաստաթղթերի մեկնաբանման և գնահատման համար»: Դատարանը նաև «սուբյեկտիվ» էր որակել պաշտպաններիս կարծիքը, որ հետազոտված ապացույցներով հերքվել են ինձ առաջադրված մեղադրանքի հիմքում դրված հանգամանքները:
Այնուհանդերձ, դատարանի կողմից հունվարի 10-ի նիստին հրավիրված չեն եղել վկաներ, չնայած նախորդ՝ 2022թ. դեկտեմբերի 27-ի նիստին դատավորի կողմից արված այն հայտարարությանը, որ առնվազն հինգ վկա հրավիրվելու են հունվարի 10-ի կայանալիք դատական նիստին:
Առնվազն 2 դատական նիստ ընդհատվել է հոսանքի անջատումների պատճառով, իսկ ապացույցների հետազոտման ընթացքում բացակայել կամ անաշխատ են եղել տեխնիկական միջոցները, որոշ դատական նիստեր չեն անցկացվել դատավորների և մեղադրող կողմի գերզբաղվածության, իսկ հիմա էլ արդեն՝ դատավորի հերթապահության պատճառաբանություններով:
Այս ամենը գնահատում եմ ինձ հնարավորինս երկար անազատության մեջ պահելու դիտավորություն և այս շինծու քրեական գործի վերջնական փլուզումը կանխելու անհաջող փորձ»:

Суд пытается предотвратить окончательный крах сфабрикованного уголовного дела – Давид Тоноян 01/11/2023   14:08  |  Лента новостей
Суд пытается предотвратить окончательный крах сфабрикованного уголовного дела. Об этом говорится в заявлении бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна, распространенном через адвокатскую группу.
Как напомнил Давид Тоноян, 29 декабря в постановлении об отклонении ходатайства об освобождении под залог, суд указал, что еще не допрошены свидетели, вызванные в суд, "чьи показания имеют важное значение и могут повлиять на трактовку целого ряда исследованных документов и оценку".
"Суд также расценил как "субъективное" мнение моей защиты о том, что обстоятельства, легшие в основу предъявленного мне обвинения, были опровергнуты исследованными доказательствами", - говорится в заявлении.
В нем отмечается, что вместе с тем свидетели не были приглашены на намеченное на 10 января заседание, несмотря на заявление судьи на заседании 27 декабря 2022 года о намерении вызвать по меньшей мере 5 свидетелей на предстоящее 10 января судебное заседание.
"По меньшей мере два судебных заседания были прерваны из-за отключения электроэнергии, а в ходе исследования доказательств технические средства работали, либо их вовсе не было. Некоторые судебные заседания не проводились по причинам сверхзанятости судей и стороны обвинения, а теперь – по причине дежурства судьи", – отметил он.
Давид Тоноян считает все это "умыслом на удержание его под стражей и неудачной попыткой предотвратить окончательный крах сфабрикованного уголовного дела".