Տարոն Մարգարյանից դատախազությունը պահանջում է բռնագանձել 6 տուն,1 ամառանոց, 2 մեքենա կամ շուրջ 1,5 մլրդ դրամ 01/11/2023 10:56 | Քաղաքացիական իրավունք
2022 թվականի դեկտեմբերի 27‑ին Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Դատախազության կողմից ներկայացված ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսանչորսերորդ հայցադիմումը։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Երևանի նախկին քաղաքապետ Տ.Մ.-ից, նրա հետ փոխկապակցված վեց անձից՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանում գտնվող վեց բնակելի տուն, մեկ հասարակական նշանակության տարածք, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում գտնվող մեկ ամառանոց, երկու տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեք, որը կազմում է 1 մլրդ 528 մլն 800 հազար 500 դրամ.
Մեկ իրավաբանական անձում մասնակցության միջին շուկայական արժեք.
Երևան քաղաքում գտնվող մեկ անշարժ և երեք շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքներ.
853 մլն 402 հազար 782 դրամ, որից 755 մլն 154 հազար 928 դրամը՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ և 98 մլն 247 հազար 854 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը ( եթե ապօրինի ծագում ունեցող գույքը փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի, կամ այն անհնար է նույնականացնել, առանձնացնել կամ բռնագանձել, ապա դատարանի որոշմամբ, համապատասխան պահանջի առկայության դեպքում, պատասխանողից կարող է բռնագանձվել հայցի ներկայացման պահի դրությամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի շուկայական արժեքի չափով գումար):

Прокуратура требует конфисковать у экс-мэра Еревана Тарона Маргаряна 6 домов, дачу, два автомобиля или 1,5 млрд драмов 01/11/2023   11:26  |  Гражданское право
Антикоррупционный суд 27 декабря 2022 года принял к производству  24 иск о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы Генпрокуратуры РА.
Управление по конфискации незаконного имущества Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием конфисковать у депутата НС Армении, бывшего мэра Еревана Т.М. и шести аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения следующее:
- 6 жилых домов, расположенных в ереванском административном районе Аван, один объект общественного назначения, одну дачу в городе Джермуке, два транспортных средства, а в случае невозможности - их среднюю рыночную стоимость, которая составляет 1 млрд 528  млн 800 тыс 500 драмов;
- Средняя рыночная стоимость участия в одном юридическом лице;
- Средняя рыночная стоимость одного недвижимого и трех движимых объектов в Ереване: 853 млн 402 тыс 782 драма: из них 755 млн 154 тыс 928 драмов в качестве остатка от незаконного дохода и  98 млн 247 тыс 854 драма не обоснованы законным доходом лица, имеют незаконное происхождение,  их невозможно конфисковать с учетом части 4 статьи 20 закона о конфискации имущества незаконного происхождения(если имущество незаконного происхождения передано добросовестному приобретателю или его невозможно идентифицировать, отделить или конфисковать, то по решению суда при наличии соответствующего требования у ответчика может быть конфискована сумма в размере рыночной стоимости имущества незаконного происхождения на момент подачи иска).
15:58 11/07/2022  |  Лента новостейТарона Маргаряна и Геворка Костаняна вызвали в прокуратуру
09:49 19/02/2021  |  Криминальная хроникаЭкс-мэру Еревана и еще нескольким бывшим чиновникам предъявлено обвинение: СК представил подробности
12:20 20/10/2018  |  ПрессаЭкс-мэр Еревана с семьей покинул Армению - “Грапарак”
12:15 19/07/2018  |  Лента новостейЭкс-мэр Еревана Тарон Маргарян будет вызван в СНБ Армении
11:52 12/07/2018  |  Избирательное правоКамо Ареян предложил провести внеочередные выборы мэра Еревана 16 июля
00:02 10/07/2018  |  Лента новостейТарон Маргарян заявил о своей отставке с поста мэра Еревана
18:04 09/07/2018  |  Лента новостейЧлен Совета старейшин Еревана опроверг информацию об отставке Тарона Маргаряна с поста мэра - СМИ
15:14 09/07/2018  |  Лента новостейСМИ сообщают об отставке мэра Еревана
10:41 29/06/2018  |  ПрессаТарон Маргарян не подаст в отставку с поста мэра Еревана – газета "Жаманак"
16:19 12/06/2017  |  Лента новостейПремьер-министр Армении: невозможно разбогатеть на мэровской зарплате