Չեմ կարծում, որ մեր գործընկերների հետ պետք է վերջնագրով խոսենք. Փաշինյանը՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների և ՀԱՊԿ կազմից դուրս գալու մասին 01/10/2023   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ կարծում, որ մենք մեր գործընկերների հետ պետք է վերջնագրով խոսենք; Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ այսօր՝ հունվարի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե երեկ ռուսական լրատվամիջոցներում տեղեկություն էր տարածվել, իբր, Հայաստանը վերջնագիր է ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնությանը Լաչինի միջանցքը բացելու համար, հակառակ պարագայում սպառնացել է դուրս գալ ՀԱՊԿ կազմից;։
«Լաչինի միջանցքը փակելու մասին հրապարակային գնահատականներ տրվել են տրվել, բայց ես կուզենայի, որ մենք ավելի ընդհանրական և խորը հասկանանք տվյալ իրավիճակի կոնտեքստը։ Իմ գնահատմամաբ, այն ինչ տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքում, առաջին հերթին ԼՂ ժողովրդին ԼՂ հայությանը՝ սեփական հայրենիքում ապրելու կամքը կոտրելու նպատակ ունի; Մենք պետք է սա հաշվի առնենք»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ այս հարցում ՀՀ կառավարության գործիքակազմը պետք է լինի դիվանագիտական, այն է միջազգային հանրության վրա հնարավորինս մեծ ճնշում գործադրել՝ Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում;
Փաշինյանը հիշատակեց նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որով, ըստ ՀՀ վարչապետի, Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իրավական պարտավորություններ են դրված Ադրբեջանի և Ռուսաստանի վրա;
«Եթե ուշադրություն եք դարձրել 6-րդ կետում ՀՀ վերաբերյալ որևէ գործողություն չկա և մենք կարծում ենք, որ այս հարցում մեր գործողությունները պետք է լինեն լիարժեք լեգիտիմ և մենք այս գործընթացում և ընդհանրապես մեր բոլոր գործողություններում լեգիտիմությունը համարում ենք առաջնային»,- նշեց ՀՀ վարչապետը;

"Не следует говорить с партнерами на языке ультиматумов": Пашинян прокомментировал слухи о выходе из ОДКБ и СНГ 01/10/2023   12:30  |  Лента новостей
Премьер-министр РА Никол Пашинян прокомментировал муссируемые сообщения о том, что армянская сторона якобы предъявила России ультиматум, согласно которому Армения выйдет из ОДКБ и СНГ, если Лачинский коридор не будет разблокирован к 10 января.
"Я не считаю, что мы должны разговаривать с нашими партнерами на языке ультиматумов. Все то, что мы хотим сказать, мы говорим публично. Также были даны публичные оценки факту закрытия Лачинского коридора. Но нужно понимать контекст того, что происходит в Лачинском коридоре. Происходящее в Лачинском коридоре в первую очередь преследует цель сломить волю армян Нагорного Карабаха жить на своей родине", - сказал Пашинян.
Позиция правительства Армении была озвучена. «Мы считаем, что нашим инструментарием должна быть дипломатия, а именно: оказание максимального международного давления для открытия Лачинского коридора», - сказал он.
Он также обратил внимание журналистов на то, что в соответствии  с трехсторонним заявлением от 2020 года Азербайджан и Россия имеют юридические обязательства в отношении Лачинского коридора.
"Если вы обращали внимание на пункт 6 трехстороннего заявления, который касается Лачиснкого коридора, каких-либо формулировок в отношении Республики Армения. И мы считаем, что в этом плане наши действия должны быть абсолютно легитимными", - сказал премьер Армении.