Միջազգային գործընկերներիս խնդրել եմ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել. Թագուհի Թովմասյան 01/10/2023 11:31 | Մեկնաբանություն
Տարին սկսել եմ միջազգային բոլոր գործընկերներիս ուղղված գրություններով: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը։
«Արձանագրել եմ, որ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը, բավարարելով ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» պահանջը, հայտարարել է, որ ժամանակավորապես դադարեցնում է հանքավայրի շահագործումը, մինչև միջազգային փորձաքննություն կիրականացվի, սակայն դրանից հետո ևս ճանապարհը չի բացվում, ինչն էլ ապացուցում է, որ ճանապարհի փակումը կրում է միմիայն քաղաքական բնույթ:
Միջազգային իրավասու կառույցների գործնական քայլերի բացակայության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտման, հայերի էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության իրագործումը:
Ներկայացնելով առկա խնդիրների խիստ հրատապությունը՝ միջազգային գործընկերներիս խնդրել եմ.
Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել պատժամիջոցներ՝ դադարեցնելու վերջինիս անմարդկային քաղաքականությունը,
ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ Արցախը Հայաստանին և ողջ աշխարհին կապող միակ ճանապարհը բացելու նպատակով։
Շեշտել եմ՝ վերոգրյալի կապակցությամբ իրենց գնահատականն ու գործուն քայլերը կարող են նպաստել 120․000 կյանքի փրկությանը։
Արձագանքներ և՛ կան, և՛ չկան. այդուհանդերձ ես շարունակելու եմ օպերատիվ կերպով միջազգային հանրությանը տեղեկացնել տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, որտեղ մարդու իրավունքները ուղղակիորեն ոտնահարվում են»,- գրել է Թովմասյանը։

Депутат НС Армении попросила коллег со всего мира применить санкции против Азербайджана 01/10/2023   12:05  |  Лента новостей
Председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Армения по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийная Тагуи Товмасян начала этот год с обращений, адресованных всем моим международным коллегам. Об этом она написала на своей странице в Facebook.
Она отметила, что правительство Республики Арцах, удовлетворяя требования азербайджанских «экоактивистов», объявило, что приостанавливает эксплуатацию месторождения до проведения международной экспертизы, однако даже после этого дорога не открывается, что доказывает, что закрытие дороги носит исключительно политический характер.
По словам депутата, в условиях отсутствия действенных шагов международных компетентных структур Азербайджан продолжает грубейшее нарушение международного гуманитарного права, осуществление этнической чистки и геноцидальной политики в отношении армян.
Обозначая крайнюю срочность актуальных проблем, Товмасян попросила своих международных коллег о следующем:
применить санкции против Азербайджана, чтобы остановить его бесчеловечную политику,
предпринять действенные шаги с целью открытия единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией и остальным миром,
«Я подчеркнула, что их оценка и действенные шаги в связи с вышеизложенным могут способствовать спасению 120 000 жизней.Отклики иногда получаю, иногда – нет, но я продолжаю оперативно информировать международное сообщество об актуальной ситуации в регионе, где попираются права человека», - написала Тагуи Товмасян.