Փաշինյանը չի բացառել, որ դեմարկացիայի գործընթացում Ադրբեջանը նկրտումներ ներկայացնի Սյունիքի նկատմամբ, ապա նաեւ պահանջի ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստան (տեսանյութ) 01/10/2023 16:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք կասկածներ ունենք, որ Ադրբեջանը փորձում է այսպես ասած փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին դրույթ ստորագրել, որտեղ տարածք ֆիքսված չի լինի, իսկ ստորագրելուց հետո դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացում կսկսի նոր տարածքների նկատմամբ նկրտումներ ներկայացնել։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 10-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա չբացառեց, որ այդ պայմաններով խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուց հետո հարևան երկրի ղեկավարը հայտարարի, որ Սյունիքը կամ ՀՀ մեկ այլ տարածք, օրինակ, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մեջ չի մտնում։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանն իր հերթին մտահոգություն ունի, որ ՀՀ-ն, խաղաղության փաստաթուղթն ստորագրելով, կապահովի, կերեաշխավորի 29.800 քառ. կմ –անոց տարածքը, իսկ հետագայում, նորանոր շարժումներ և գործընթացներ սկսելով, Ադրբեջանի պետականության և տարածքային ամբողջականության քայքայման գործընթաց կսկսի։
«Մենք մտածում ենք, որ իրենք ուզում են վերացնել մեր պետությունը, իրենք էլ մտածում են, որ մենք,հիմա գուցե այնքան ուժեղ չենք, որ վերացնենք իրենց պետությունը, բայց մենք էլ մտածում ենք՝ ուժեղանանք, վերացնենք իրենց պետությունը։ Մեր մտավախությունները հայելային են, որովհետև չկա վստահություն, որովհետև կողմերը մտածում են, որ դիմացինը ուզում է խաղաղություն՝ դիմացինի շահերի, անկախության և պետականության հաշվին։ Ֆունդամենտալ խնդիրն այստեղ է; Դա տեքստային չէ, դա պատմական, սոցիալհոգեբանական տիրույթում է։ Եթե այս խնդիրները չլուծվեն, ոչ մի բան չի լինելու»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ որքան էլ իրենք պնդում են, որ ԼՂ խնդիրը Հայաստանի համար ոչ թե տարածքի, այլ մարդու իրավունքների հարց է, միևնույն է՝ ադրբեջանական կողմն այդպես չի ընկալում։ Ավելին, երբ Բաքվում լսում են ԼՂ հիմնախնդիր, նույնիսկ ԼՂ հայության իրավունքներ և անվտանգություն արտահայտությունները, միանգամից մտածում են, որ հայերը դրանով տարածքային նկրտումներ են ձևավորում Ադրբեջանի նկատմամբ։
ՀՀ վարչապետի դիտարկմամբ՝ հաղորդակցության ընթացքում եկել են այն եզրահանգման, որ Ադրբեջանն ուզում է այնպես անել, որ հայությունն ուղղակի դուրս գա ԼՂ-ից, այսինքն՝ Ղարաբաղն առանց հայերի ստանալ։
«Դա ամբողջ պատմությունը չէ, որ այս նպատակին հասնելուց հետո Ադրբեջանը կարող է բարձրացնել ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստանի Հանրապետություն։ Ադրբեջանը, դեռ 2017-ից համարում է, որ ԼՂ հարցը իր ներքին հարցն է; Այդ խոսույթի մեջ իրականում ոչ մի նորություն չկա»,- ընդգծեց Փաշինյանը՝ վկայակոչելով Սերժ Սարգսյանի՝ 2017 թվականի հուլիսին տված հարցազրույցը, որում ՀՀ երրորդ նախագահը, կողմերի դիրքորոշումները ներկայացնելիս, այդ մասին արդեն խոսել է։

Никол Пашинян рассказал об опасениях Армении и Азербайджана в случае подписания мирного договора 01/10/2023   17:37  |  Лента новостей
У нас есть подозрения, что Азербайджан пытается подписать положение о так называемом взаимном признании территориальной целостности, где территории не будут зафиксированы, а после подписания в ходе процесса демаркации и делимитации начнет предъявлять претензии на новые территории. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашиняна на пресс-конференции во вторник, 10 января.
Он не исключил, что на этих условиях после подписания мирного договора глава соседней страны заявит, что Сюник или другая территория Армении, например, не относится к территориальной целостности Армении.
По словам Пашиняна, что Азербайджан в свою очередь опасается, что Армения, подписав документ, обеспечит 29,8 тыс. кв. км., а впоследствии начнет  новые движения, начнет процесс развала территориальной целостности и разложения государственности Азербайджана.
"Наши опасения зеркальны, потому что нет доверия, потому что стороны думают, что противоположная сторона хочет мира за счет интересов, государственности и независимости другой. Фундаментальная проблема кроется здесь", - сказал он.
По словам Пашиняна, сколько бы они ни утверждали, что нагорно-карабахская проблема для Армении  - это проблема не территории, а прав человека, все равно азербайджанская сторона так не воспринимает. Более того, как указал он, когда Баку слышит заявление о нагорно-карабахской проблеме, даже о правах и безопасности армян Нагорного Карабаха, то сразу думают, что тем самым армяне формируют территориальные притязания в отношении Азербайджана.
Премьер РА также отметил, что в ходе общения они пришли к выводу, что Азербайджан  хочет добиться того, чтобы армяне покинули Нагорный Карабах, то есть заполучить Карабах без армян.
"Это не вся история. После достижения этой цели Азербайджан может поднять вопрос о возвращении азербайджанцев в Республику Армения. Азербайджан еще с 2017 года считает, что нагорно-карабахский вопрос – это их внутреннее дело. В этом нарративе в действительности ничего нового нет", - сказал Пашинян, сославшись на интервью Сержа Саргсяна, данное в июле 2017 года, в котором третий президент РА при представлении позиций сторон уже говорил об этом.