Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար 01/10/2023 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Այս մասին հայտնում է Արցախէներգոն։
Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նշված հատվածում այս պահի դրությամբ հնարավոր չէ իրականացնել շրջայց և կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ, ուստի որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։
Ելնելով տվյալ իրավիճակից` Հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարող եք տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից (artsakhenergo.am) և ֆեյսբուքյան էջից ( https://www.facebook.com/profile.php?id=100088251438925 ), ինչպես նաև հանրային հեռուստատեսության և ռադիոյի հայտարարություններից։
Հավանական լրացուցիչ անջատումներից խուսափելու նպատակով, խնդրում ենք հնարավորինս խնայողաբար օգտագործել էլեկտրաէներգիան։

Азербайджан препятствует ремонту ЛЭП на участке Ахавно-Бердзор: в Арцахе предупредили о веерных отключениях 01/10/2023   13:09  |  Лента новостей
9 января текущего года в 14:35 на 33-м км единственной питающей Арцах из Армении высоковольтной линии 110 кВ произошла авария. По данным, зафиксированным приборами, авария произошла на участке Ахавно-Бердзор. Об этом сообщает ЗАО "Арцахэнерго".
Из-за деструктивной позиции азербайджанской стороны провести обход и организовать аварийно-восстановительные работы на указанном участке в настоящее время представляется невозможным, поэтому было принято решение о подаче электроэнергии в республику через местные электростанции с соответствующими ограничениями.
Исходя из сложившейся ситуации, с 10 января в республике проводятся веерные отключения.
В Арцахэнерго просят потреблять электроэнергию экономно во избежание дополнительных возможных отключений.