Մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր. Արթուր Թովմասյան 01/09/2023 13:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ:
Այս մասին նշված է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի հայտարարության մեջ.
«Այսօր Արցախի շրջափակման 29-րդ օրն է:
Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ արցախցի այս երեխաների համար:
Մի̉թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների այս երեխաները իրենցից վտանգ են ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր:

Спикер парламента Арцаха: "Нас не нужно жалеть и сопереживать, нам нужны видимые и действенные шаг" 01/09/2023   13:56  |  Лента новостей
Парламент Республики Арцах обратился с заявлениями ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, однако наш голос до сих пор не услышан. Об этом говорится в заявлении спикер Национального Собрания Республики Арцах Артура Товмясяна.
Он напомнил, что сегодня 29-й день блокады Республики Арцах.
270 школьников из Арцаха, оставшиеся в Армении из-за блокады, с сегодняшнего дня будут посещать школу № 1 Гориса и различные школы Еревана. Основные права этих детей грубо нарушены. Новый год – семейный праздник, полный чудес. К сожалению, для этих детей из Арцаха чуда не произошло. Неужели маленький Арцах и эти дети, разлученные со своими семьями, представляют опасность для соседнего Азербайджана или Турции?
Парламент Республики Арцах обратился с заявлениями ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, однако наш голос до сих пор не услышан», - говорится в заявлении.
Спикер НС отметил, что тема Арцаха и народа Арцаха теоретически много затрагивается на международных площадках.
"Однако нас не нужно жалеть и сопереживать, нам нужны видимые и действенные шаги. Мы – народ надежды и веры. Будем надеяться, что наши молитвы, обращенные к Господу Богу, откроют дверь к спасению", - говорится в заявлении.