Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին. ԱՄՆ դեսպանատուն 01/09/2023 11:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական Վաշինգտոնի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին և խաթարում է միջազգային վստահությունը:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնել են, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է «մտահոգված մնալ Լաչինի միջանցքի հասանելիության խաթարման և ստեղծված իրավիճակի հումանիտար հետևանքների առնչությամբ»։
«Մենք կոչ ենք անում լիարժեք վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով։ Բոլոր հարցերում առաջընթացի միակ ճանապարհը բանակցություններն են»,- հայտնել են դեսպանատնից։
Հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ -ն որևէ քայլ ձեռնարկում է Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի ուղղությամբ, հնարավո՞ր է հումանիտար օգնության տրամադրում Արցախին, դեսպանատանից պատասխանել են. «ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունն արձագանքում է Հայաստանում գտնվող տեղահանված անձանց կարիքներին՝ ՀՀ կառավարության պահանջներին համահունչ»։

Посольство США в Армении: мы призываем полностью восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору 01/09/2023   11:52  |  Лента новостей
По оценке официального Вашингтона, блокирование Лачинского коридора препятствует мирному процессу и нарушает международное доверие. Об этом заявили в посольстве США в Армении в ответ на запрос радиостанции "Свобода"("Азатутюн").
В ответе отмечается, что США "по-прежнему обеспокоены нарушением доступности Лачинского коридора и гуманитарными последствиями сложившейся ситуации".
"Мы призываем полностью восстановить свободное передвижение по коридору. Единственный путь прогресса во всех вопросах – переговоры", - заявили в посольстве.
В ответ на вопрос по поводу возможности оказания гуманитарной помощи Арцаху, в посольстве заявили: "Агентство по международному развитию США реагирует на нужды переселенных лиц, находящихся в Армении, в соответствии с требованиями правительства Армении".