Արցախահայության հիմնական մտահոգությունը ՀՀ իշխանությունների կրավորական կեցվածքն է. նրանց կոտրում է այն գիտակցումը, որ պայքարում մենակ են մնացել. Արցախի ԱԺ պատգամավոր 01/09/2023 13:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Ի լուր աշխարհի կարող եմ հայտարարել, որ արցախահայությունը շատ դրական է ընդունել զիջումների չգնալու Արցախի իշխանությունների որոշումը։ Շրջաններում բնակիչների հետ մեր ունեցած հանդիպումների ընթացքում լիովին համոզվեցինք, որ պատրաստակամ են շարունակել դիմադրությունը, քանի որ քաջ գիտակցում են, որ քայլ առ քայլ զիիջումների գնալու դեպքում հայտնվելու են Ադրբեջանի կազմում։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Դավիթ Գալստյանը։
«Մարդկանց միայն մտահոգում է այն հարցը, թե Արցախի կայացրած որոշումը որքանով է ընդունվում ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Ցավոք, հարցին չենք կարողանում պատասխանել, քանի որ, մեղմ ասած, որ բացարձակ համարժեք չեն ՀՀ իշխանությունների քայլերը ստեղծված վիճակում։ Մարդիկ մեջբերում են Փաշինյանի խոսքերը, որով պատրաստակամություն էր հայտնում շարունակելու, այսպես կոչված, խաղաղության գործընթացը։ Ավագ սերունդը շատ լավ է հիշում, թե 1988-ին որքան համախմբված էինք, ինչպես էր Հայաստանը կանգնած
Արցախի կողքին։ Իսկ այսօր ակնհայտ է մի բան՝ Արցախը միջազգային հարթակներում շարունակում է ներկայացնել ՀՀ-ն, բայց ներկա իշխանությունները չեն արտահայտում արցախահության կամքը և իրենց այդ կեցվածքով ընկճում են մեզ՝ մենակ թողնելով մեզ այս պայքարում։ Ամեն դեպքում, հույսները չեն կորցնում, որ, ի վերջո, ՀՀ իշխանություններն էլ են հասկանալու՝ առանց Արցախ չկա Հայաստան, առանց Հայաստան չկա Արցախ»,-ասում է պատգամավորը։
Դավիթ Գալստյանը հասցրել է հանդիպել Ասկերանի շրջանի 12 համայնքների բնակիչների հետ։ Ասում է՝ խնդիրները որոնք արձանագրել են, գրավոր ձևակերպել ու Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբ են ներկայացրել։
«Գլոբալ առումով՝ արձանագրված բոլոր խնդիրներն էլ լուծելի են. հիմնականում պարենային ապահովության հետ են կապված։ Կտրոնով ապրանքներ տրամադրելու մեխանիզմը իհարկե որոծակիորեն հավասարություն կապահովի, բայց արդարությունն ապահովելն էլի դժվար կլինի։ Խնդիրն այն է, որ մարդկանց մի մասը նախապես բավականին պարեն է ձեք բերել, որոշներն էլ այդ հնաարվորությունը չեն ունեցել։ Համենայնդեպս, համայնքների ղեկավարների հետ աշխատելով՝ պետք է փորձենք արդարություն ապահովել»,-նշեց Գալստյանը։
Արցախի ԱԺ պատգամավորը նկատում է՝ արցախցիները շրջափակման դառը փորձ ունեն. 1990-ականներին տեսել են, թե ինչ է նշանակում սնունդ ու դեղորայք չունենալը, ուստի հիմա ով ինչպես կարողացել՝ իր «գլխի ճարը» տեսել է։
«Բայց գիտե՞ք՝ որքան դեպքեր ենք տեսել ու լսել, թե ինչպես են հարևաններով կիսում ունեցած շաքարավազը, ձեթը... Դա շատ կարևոր հանգամանք է. մարդը հարևանի հետ կիսում է իր ունեցածը»,-ասում է Գալստյանը։
Շրջայցերն ու բնակիչների հոգսերը թեթևացնելու գործելաոճը, Գալստյանի համոզմամբ, շարունակական է լինելու, մարդիկ հասցեական նաև պարեն են ստանալու։ Իսկ ինչ վերաբերում է կարևորին՝ ալյուրի պաշարներին, պատգամավորը վստահեցնում է՝ Արցախն ունի ցորենի պահեստավորված պաշար և դա որոշ ժամանակ կբավարարի բնակչությանը։

"Арцахцы очень положительно восприняли решение властей не идти на уступки": депутат рассказал о жизни в условиях блокады 01/09/2023   14:58  |  Лента новостей
Могу заявить во всеуслышание всему миру, что арцахские армяне очень положительно восприняли решение властей Арцаха не идти на уступки. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил секретарь фракции "Справедливость" в НС Арцаха Давид Галстян.
"В ходе наших встреч с жителями районов мы полностью убедились в том, что они готовы к продолжению сопротивления, так как прекрасно осознают, что в случае,  если они станут идти шаг за шагом на уступки, то окажутся в состав Азербайджана", - сказал он.
"Людей волнует только один вопрос: насколько принятое Арцахом решение приемлемо для властей РА. К сожалению, мы не можем ответить на этот вопрос, так как шаги властей РА, мягко говоря, абсолютно неадекватны сложившейся ситуации. Люди приводят слова Пашиняна, которыми он выразил готовность продолжать так называемый мирный процесс. Старшее поколение прекрасно помнит, какими сплоченными мы были в 1988 году, как Армения стояла плечом к плечу с Арцахом. А сегодня очевидно одно: Арцах на международных площадках продолжает представлять РА, но нынешние власти не выражают волю Арцаха и своим отношением удручают нас, оставляя нас одних в этой борьбе. В любом случае не угасает надежда на то, что в конце концов и власти РА поймут, что без Арцаха нет Армении, а без Армении нет Арцаха", - сказал депутат.
Давид Галстян успел встретиться с жителями 12 общин Аскеранского района. По его словам, о зафиксированных проблемах проинформирован оперативный штаб при правительстве Арцаха.
"В глобальном плане все зафиксированные проблемы решаемы. В основном, это касается продовольственного обеспечения. Механизм выдачи товаров по талонам, конечно, в какой-то мере обеспечит равное распределение, но насадить справедливость будет трудно. Дело в том, что часть людей заранее приобрела достаточно продуктов, в то время, как другие были лишены такой возможности. Тем не менее во взаимодействии с главами общин мы должны обеспечить справедливость", - отметил Галстян.
Депутат парламента Арцаха отмечает, что у арцахцев есть горький опыт блокады: в 1990-ые они столкнулись с отсутствие продовольствия и медикаментов, поэтому сейчас, каждый в меру своих возможностей сам позаботился о себе.
"Вы знаете, мы слышали столько историй о том, как соседи делятся сахаром, маслом….Это очень важно -  делиться с ближним тем, что у них есть", - заявил Галстян.
Депутат НС Арцаха отметил, что жители будут адресно получать продовольствие. Что касается запасов муки, то депутат заверил, что в Арцахе есть запасы пшеницы, и их на некоторое время хватит для удовлетворения потребностей населения.