Ադրբեջանն անհապաղ պետք է թույլ տա Լաչինի միջանցքով խաղաղ բնակչության ազատ տեղաշարժը. Եվրահանձնաժողովի պատգամավոր 01/06/2023 18:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կառավարությունն անհապաղ պետք է թույլ տա Լաչինի միջանցքով բնակչության անխափան տեղաշարժը։ Այս մասին թվիթերում գրել է Եվրահանձնաժողովի պատգամավոր Վիոլա ֆոն Կրամոն-Տաուբադելը։
«Այսօր՝ հունվարի 6-ին, հայերը նշում են Սուրբ Ծնունդը։ Սիրտս ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակված ավելի քան 100 հազար մարդկանց համար։ Նրանք սննդի և դեղորայքի պակաս ունեն։ Ադրբեջանի կառավարությունը և նրանց համախոհները պետք է անհապաղ թույլատրեն Լաչինում խաղաղ բնակչության անխափան տեղաշարժը», - Twitter-ի իր էջում գրել է Վիոլա ֆոն Կրամոն-Տաուբադելը։

Азербайджан должен срочно разрешить беспрепятственное передвижение гражданского населения через Лачинский коридор - евродепутат 01/06/2023 20:02 | Лента новостей
Депутат Европарламента Виола фон Крамон-Таубадель потребовала от правительства Азербайджана разблокировать Лачинский коридор.
"Сегодня, 6 января, армяне отмечают Рождество. Мое сердце болит за более 100 тыс. человек, заблокированных в Нагорном Карабахе. Они сталкиваются с нехваткой продовольствия и медикаментов. Правительство Азербайджана и его прокси должны срочно разрешить беспрепятственное передвижение гражданского населения в Лачине», - написала евродепутат в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, что единственная дорога, связывающая Арцах с внешним миром, заблокирована Азербайджаном с 12 декабря прошлого года.