Հացի գյուղի բնակիչների ուղղությամբ կրակահերթ են արձակել 1,5 կմ հեռավորության վրա գտնվող ադրբեջանական դիրքից․ Հացիի գյուղապետ 01/06/2023 16:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Մարտունու շրջանի Հացի գյուղի վարչական տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանք կատարող բնակիչների ուղղությամբ այսօր կրակ են բացել 1-1,5 կմ հեռավորության վրա գտնվող, Արցախի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքից։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է Հացիի գյուղապետ Սանթուր Սարգսյանը։
«Գյուղին պատկանող վարելահող էր՝ ցորենի դաշտ, որտեղ մի քանի հոգի աշխատում էին։ Երբ ադրբեջանական դիրքից կրակահերթ են բացել, մարդիկ ստիպված ընդհատել են աշխատանքը ու հեռացել տարածքից»,-ասաց գյուղապետը։
Այսօր Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր, որ Հացի գյուղի բնակիչ Ի. Աբրահամյանը ոստիկանություն է դիմել, որ ժամը 13:00-ի սահմաններում Հացի գյուղի վարչական տարածքի «Կաղնուն տակ» կոչվող տեղամասում իր կողմից շահագործվող «Բելառուս 82-1» տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքից հրաձգային զենքից կրակահերթ է արձակվել տրակտորի ուղղությամբ։ Գյուղատնտեսական աշխատանքը դադարեցվել է։

В Арцахе рассказали подробности обстрела мирных жителей со стороны азербайджанских ВС 01/06/2023   17:12  |  Лента новостей
Огонь по жителям, занятым на сельхозугодиях в селе Хаци Мартунинского района Арцаха, был открыт с азербайджанской позиции, расположенной на расстоянии 1-1,5 км на оккупированной территории Арцаха. Об этом "ФактИнфо" сообщил глава села Хаци Сантур Саркискян.
"Это принадлежащие деревне пахотные земли, пшеничное поле, где работали несколько человек. Когда был открыт огонь с азербайджанской позиции, люди вынужденно прервали работу и покинули участок", - рассказал глава села.
Сегодня МВД Арцаха сообщило, что 6 января в 13:35 житель села Хаци И.Абрамян сообщил в полицию о том, что около 13:00 при проведении сельскохозяйственных работ на тракторе марки "Беларусь 82-1" с прилегающей азербайджанской боевой позиции по нему был открыт огонь из стрелкового оружия.