Լրջագույն հարցեր են առաջանում Ադրբեջանի պայմանագրաունակության վերաբերյալ. Փաշինյան (տեսանյութ) 01/05/2023 11:04 | Մեկնաբանություն
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է արդեն 25 օր։ Լաչինի միջանքը փակելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ․ եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած պարտավորությունը, ինչը լրջագույն հարցեր է առաջացնում Բաքվի պայմանագրուանակության վերաբերյալ։ Այդ մասին քիչ աառջ Կառավարության այս տարվա առաիջին նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է ՀՀ-ին վերագրել սեփական պարտավորությունները չկատարելու գործելակերպ, ինչը բացարձակապես մտացածին է։ Էական է նաև արձանագրել, որ Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ տարբեր պատճառաբանություններ են բերվում, բայց, իմ համոզմամբ, ամենախորը և իրական պատճառն այն է, որ ԼՂ հայերը շարունակում են ապրել իրենց հայրենիքում և միջազգային հանրությունն էլ սկսել է ավելի հստակ արձանագրել ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի տեսանելի քաղաքականությունը», - ասաց Փաշինյանը և հավելեց, որ ավելի առարկայական քայլեր է ակնկալում միջազգային հանրությունից՝ այդ թվում ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ ՌԴ-ից, ում խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է ԼՂ-ում և Լաչինի միջանքը սեփական վերահսկողության տակ պահելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարարությամբ։

Договороспособность Баку вызывает серьезные вопросы - Пашинян 01/05/2023   11:43  |  Лента новостей
Азербайджан грубо нарушил взятое им же на себя обязательство по трехстороннему заявлению от 2020 года, что вызывает серьезные вопросы относительно договороспособности Баку.  Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 5 января.
"Незаконная блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана продолжается уже 25 дней. Эта операция, вследствие которой начался гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, имела широкий международный отклик и стала причиной призывов разблокировать коридор. Несмотря на это, Азербайджан не предпринимает никаких действий для разрешения вопроса. Перекрыв Лачинский коридор, Азербайджан грубо нарушил взятое им же на себя обязательство в рамках трехстороннего заявления от 2020 года, что вызывает серьезные вопросы относительно договороспособности Баку", - заявил Пашинян.
В то же время, как отметил он, Азербайджан пытается приписать Армении практику невыполнения своих же обязательств, что является абсолютной фикцией.
"Важно также констатировать, что относительно закрытия Лачинского коридора приводятся разного рода доводы, но, на мой взгляд, самая глубокая и подлинная причина заключается в том, что армяне Нагорного Карабаха продолжают жить на своей родине, а международное сообщество стало более четко фиксировать проводимую Азербайджаном очевидную политику этнической чистки и геноцида армян Нагорного Карабаха", - сказал Пашинян.
Он добавил, что ждет более предметных шагов от международного сообщества, в том числе постоянного члена Совета Безопасности ООН - РФ, чей миротворческий контингент дислоцирован в Нагорном Карабахе, и сохранение Лачинского коридора под своим контролем является ее прямым обязательством в рамках трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года.