Սեպտեմբերյան ագրեսիայի գործով 11 մեղադրյալ կա` միջին օղակի սպաներ, զինծառայողներ. Քյարամյան 01/04/2023   23:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ 2022 թ. սեպտեմբերին սանձազերծված ագրեսիայի վերաբերյալ 22 վարույթ է նախաձեռնվել, որոնք հետագայում միացվել են մեկ վարույթում։ Այս մասին Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը:
«Շուրջ 600 տուժած անձ ունենք` վիրավորներ, զոհեր, նաև քաղաքացիական բնակիչներ, որոնք զրկվել էին իրենց բնակարաններից»,– նշել է Քյարամյանը` ավելացնելով, որ նրանց մեծ մասն ունեն տուժողի դատավարական կարգավիճակ։
Ըստ նրա` 17 քրեական վարույթ է նախաձեռնվել սեպտեմբերյան դեպքերի ժամանակ հայկական զինված ուժերի գործողությունների վերաբերյալ, որոնք եւս հետագայում այս վարույթների մեծ մասը միավորվել է մեկի մեջ։
ՔԿ նախագահը նշել է, որ քննությունն ըստ ուղղությունների է իրականացվում, տվյալ պարագայում բաժանումն ըստ մարզերի է` Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց Ձորի։ «11 մեղադրյալ ունենք, որոնց մեծ մասն արդեն կալանավորված է, և 4 դրվագով արդեն ավարտել ենք նախաքննությունն ու ուղարկել ենք դատարան»,– ասել է Քյարամյանը` նշելով, որ մեղադրյալները ոչ թե բարձրաստիճան սպաներ են, այլ միջին օղակի սպաների և զինծառայողներ։
Հիշեցնենք` Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 13-14-ին միանգամից մի քանի ուղղությամբ` Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, նախահարձակ ռազմական գործուղություններ են իրականացրել` կիրառելով նաեւ ԱԹՍ-ներ:
Երկօրյա ռազմական գործողությունների հետեւանքով հայկական կողմը կորցրել է մոտ 150 քառ. կմ. տարածք, ունենք 224 զոհ, 3 անհետ կորած:
14:53 04/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգիշտի Քյարամյանի հրամաններով նշանակվել են Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի անդամներ
22:42 26/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Կանադայում բուժումն ավարտած սերժանտ Արթուր Հովհաննիսյանին
21:21 19/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏղերքի մեծ մասը ողջ կմնար, եթե հրամանատարները կազմակերպված լինեին. Նորակոչիկը հայտարարեց, որ ոչինչ չի արվել դիրքավորման, նահանջը կազմակերպելու, կորած զինծառայողներին գտնելու համար
22:39 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգիշտի Քյարամյանի կողմից «Հանրային ձայն» հաղորդաշարի հեղինակին 30 հազար ԱՄՆ դոլար փոխանցելու վերաբերյալ հրապարակմանը իշխանությունը խուսափում է ընթացք տալ
22:22 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ44-օրյա պատերազմում ոտքը կորցրած Հարությունին, ով երկու մանկահասակ երեխաների հետ ապրում է վարձով, զրկել են հաշմանդամության 2-րդ կարգից
19:09 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձաքննությունն ավարտվել է․ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Մարտունու ուղղությամբ արձակված՝ նախաքննական մարմնի կողմից հայտնաբերված հրթիռը սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող ռազմամթերք է․ ԱՀ Դատախազություն
20:39 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔյարամյանի կողմից Հանրային ձայն անվանմամբ հաղորդաշարի հեղինակին 30 հազար ԱՄՆ դոլար է փոխանցվել՝ իր անձին չանդրադառնալու համար, հիմա սա կոռուպցիա չէ, հա՞.Սաքունց
20:37 21/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽուռհատ սարում կապի միջոցները կարող էին խափանվել խուճապի կամ հակառակորդի ճնշումների հետևանքով.կապի պետ (տեսանյութ)
19:51 21/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու Արցախի անվան հետ չէր խաղա. Ժամկետային զինծառայող Աբրահամի հայրը համոզված է՝ որդուն տանջամահ են արել ադրբեջանցիները

11 военных ВС РА проходят обвиняемыми по делу о сентябрьской агрессии - глава СК Армении 01/05/2023   09:44  |  Лента новостей
22 производства было инициировано по факту развязанной Азербайджаном в сентябре 2022 года агрессии против Армении, которые впоследствии были объединены в одно производство. Об этом заявил председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян в интервью Общественному телевидению Армении.
"У нас почти 600 потерпевших - погибшие, раненые, а также гражданские лица, которые лишились своих домов", - отметил Кярамян. Он добавил, что у большинства из них процессуальный статус потерпевших.
По его словам, инициировано 17 уголовных дел по действиям представителей ВС РА в ходе сентябрьской агрессии, которые впоследствии также были объединены в одно производство.
Глава СК указал, что расследование ведется по трем направлениям - гегакуникское, сюникское, вайоцдзорское. "Обвиняемыми по этим делам проходят 11 человек. Большинство из них арестованы. Предварительное следствие по четырем эпизодам уже завершено, материалы направлены в суд.
По словам главы СК, речь идет об офицерах среднего звена и рядовых военнослужащих.
Напомним, подразделения ВС Азербайджана 13-14 сентября предприняли широкомасштабную агрессию в отношении суверенной территории Армении с применением крупнокалиберного оружия, артиллерии, ракетных комплексов и беспилотников.
ВС Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов, в том числе общины Горис, Сисиан, Капан, Джермук, Варденис, Тех, Гегамасар, в результате чего было частично или полностью разрушено 192 жилых дома, 3 гостиницы, 2 школы, 1 медицинское учреждение, 1 зал торжеств, 4 хлева. Повреждено 7 объектов электросетевого хозяйства, 5 инфраструктур водоснабжения, 3 газопровода, 1 мост, 2 автомобильные дороги, 1 улица. Были также обстреляны 2 машины скорой помощи, 4 частных автомобиля.
В результате вооруженной агрессии Азербайджана число погибших с армянской стороны составляет 224 человека, 3 военнослужащих до сих пор числятся пропавшими без вести. Ранения получили 293 военнослужащих и несколько мирных жителей, порядка 20 военнослужащих взяты в плен. Имеются доказательства о случаях пыток, нанесения увечий, расчленения пленных или раненых армянских военнослужащих азербайджанцами, и тем самым незаконного убийства.