Թուրքիան և Ադրբեջանը, ցանկանալով Հայաստանից ստանալ «Զանգեզուրի միջանցք», Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, բռնազավթմամբ և ցեղասպանությամբ․ Լեմկինի ինստիտուտ 01/04/2023 12:20 | ԼՐԱՀՈՍ
2022 թ.-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը սպառնալիքի տակ է դրվել հարևան Ադրբեջանի և նրա դաշնակից Թուրքիայի կողմից: Այդ մասին ասված է Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտի՝ 2022 թվականի ամփոփիչ զեկույցում։ ՀՀ-ին ու Արցախին վերաբերող հետաքրքիր դիտարկումներ են ներկայացված զեկույցում։ Նշվում է, որ : Զեկույցում ներկայացված են 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից հրադադարի մշտական խախտումները, ինչպես նաև սեպտեմբերին Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան Հայաստանի դեմ, հայ ռազմագերիների հանդեպ վայրագությունները:
«Չնայած արտաքին աշխարհն արագ արձագանքեց՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիային, սակայն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի 140 քառակուսի կիլոմետրը, ինչպես նաև Արցախի կարևոր հատվածները, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքը, դեռ օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից», - նշված է զեկույցում:
Ինստիտուտը նաև հայտնում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ առաջացնելով մարդասիրական ճգնաժամ, որը կարող է արագ վերածվել աղետի:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակարգը երկրում բացահայտ կերպով վարում է դաժան հակահայկական քաղաքականություն՝ տոնելով պատերազմական հանցագործությունները և միևնույն ժամանակ արտաքին աշխարհին ներկայանալով որպես հանդուրժողականության բաստիոն», - գրում են Լեմկինի ինստիտուտի փորձագետները՝ հավելելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը, ցանկանալով Հայաստանից ստանալ «Զանգեզուրի միջանցք», Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, բռնազավթմամբ և ցեղասպանությամբ:
Ինստիտուտն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ հզոր երկրները, ինչպես նաև Եվրոպական Միությունը, ՆԱՏՕ-ն և այլ կառույցներ շարունակում են բացահայտ կերպով աջակցել Թուրքիայի և Ադրբեջանի վարչակարգերին:
«Ադրբեջանը Freedom House-ի կողմից ճանաչվել է որպես աշխարհի ամենաքիչ ազատ երկրներից մեկը: Վերջին տարիների ընթացքում այնտեղ ավելացել են լրագրողների, մարդու իրավունքների պաշտպանների, էթնիկ փոքրամասնությունների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ հալածանքները՝ այլախոհությունը վերացնելու համար օգտագործելով ներքին, ինչպես նաև անդրազգային բռնաճնշումներ», - եզրափակում են փորձագետները:

Турция и Азербайджан открыто угрожают Армении войной, оккупацией и геноцидом - Институт Лемкина 01/04/2023   12:51  |  Лента новостей
В 2022 году Республика Армения столкнулась с растущими угрозами своей территориальной целостности со стороны соседнего Азербайджана и его союзника Турции. Об этом говорится в итоговом докладе Международного Института по предотвращению Геноцида им. Лемкина от 2022 года.
В докладе представлены постоянные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана после 44-дневной войны, а также совершенную Баку в сентябре агрессию против Армении, ужасающие зверства в отношении армянских военнопленных.
"Хотя внешний мир быстро отреагировал на сентябрьскую агрессию, Азербайджан по-прежнему оккупирует 140 км суверенной территории Армении, а также важные части Арцаха, включая город Шуши", - говорится в докладе.
Институт также указывает, что с 12 декабря Азербайджана также блокирует единственную дорогу, связывающую Арцах с внешним миром, что вызвало гуманитарный кризис, который может быстро перерасти в катастрофу.
"Режим президента Азербайджана Ильхама Алиева открыто ведет жестокую антиармянскую политику, прославляя военные преступления и при этом выставляя себя перед внешним миром в качестве бастиона толерантности", - пишут эксперты Института Лемкина.
Эксперты также отмечают, что Турция и Азербайджана, желая заполучить от Армении так называемый "Зангезурский коридор", угрожают  Армении войной, оккупацией и геноцидом.
Институт обращает внимание на то, что могущественные страны, Европейский союз, НАТО и другие структуры продолжают открыто поддерживать турецкий и азербайджанский режимы.
"Freedom House признал Азербайджан одной из наименее свободных стран мира. В последние годы там участились случаи преследования журналистов, правозащитников, этнических меньшинств и гражданского общества с использованием внутренних, а также транснациональных репрессий для подавления инакомыслия", - резюмировали эксперты.