ՌԴ խաղաղապահներն ու կամավորները նվերներ են բաժանել Ստեփանակերտի մանկատան երեխաներին. տեսանյութ 01/03/2023   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահներն ու կամավորները նվերներ են բաժանել Ստեփանակերտի մանկատան երեխաներին։ Խաղաղապահները, տելեգրամ ալիքում տարածած տեսանյութին կից գրել են, որ «Ցանկությունների տոնածառ» ակցիան իրականացվել է «Մենք միասնական ենք» բազմազգ նախագծի շրջանակում։
Դեռ 2022 թվականի դեկտեմբերի 8-ին մանկատան սաները նամակներ են գրել Վելիկիյ Ուստյուգում Ձմեռ Պապիկին` նշելով իրենց ցանկությունները։
Իսկ ահա ամանորյա տոնական օրերին Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահները կյանքի են կոչել Ստեփանակերտի մանկատանն ապրող երեխաների ցանկությունները և նրանց են հանձնել այդքան սպասված գեղեցիկ նվերները, գրքեր ու շնորհավորական բացիկներ։
Նշենք, որ հարյուրավոր արցախցի երեխաներ ստիպված են Ամանորը դիմավորել իրենց ընտանիքներից հեռու, քանի որ ադրբեջանցի «բնապահպանները» դեկտեմբերի 12-ից փակել են Հայաստանն Արցախին կապող միակ` Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը։ Արդեն 23 օր Արցախում բնակվող մեր հայրենակիցները պարենի, անհետաձգելի բուզօգնության ու դեղորայքի խնդիր ունեն. Արցախը կանգնած է հումանիտար աղետի առաջ։

Российские миротворцы и волонтеры раздали подарки воспитанникам детдома в Степанакерте(ВИДЕО) 01/03/2023 15:45 | Лента новостей
Российские миротворцы и волонтеры вручили подарки воспитанникам детдома в Степанакерте.
Как сообщается в Telegram-канале РМК, где также опубликовано видео, в Степанакерте состоялась совместная акция «Ёлка желаний» российского миротворческого контингента и волонтеров многонационального проекта «Мы едины».
Акция стартовала 8 декабря, в ходе которой воспитанники детского дома написали письма Деду Морозу в Великий Устюг.
А в новогодние праздники военнослужащие РМК в Нагорном Карабахе поздравили детишек и передали им поздравительные открытки, книги и долгожданные подарки.
Отметим, что сотни арцахских детей были вынуждены встретить Новый год вдалеке от своих семей, поскольку азербайджанские псевдоэкологи с 12 декабря перекрыли единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. Уже 23 дня наши соотечественники, проживающие в Арцахе, испытывают проблемы с продовольствием, лекарствами и доступом к необходимым медицинским услугам. Арцах находится на грани гуманитарной катастрофы.