Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հնարավոր է նոր բախում․ Միջազգային ճգնաժամային խմբի հայտարարություն 01/03/2023   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հնարավոր է նոր բախում՝ հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խումբը: Այս կազմակերպությունն աշխատում է պատերազմները կանխելու ուղղությամբ և զեկույցներ է ներկայացնում կոնֆլիկտների ու ենթադրյալ կոնֆլիկտային գոտիների վերաբերյալ:
Հայաստանից զատ՝ կազմակերպության փորձագետներն անդրադարձել են ևս 9 թեմայի, այդ թվում՝ Ուկրաինայում, Իրանում, Թայվանում տիրող իրավիճակին:
Միջազգային ճգնաժամային խմբի համոզմամբ՝ 44-օրյա պատերազմից հետո Բաքուն ավելի է ամրապնդել դիրքերը, դրան է գումարվում Թուրքիայի աջակցությունն Ադրբեջանին և Եվրոպայում գազի պահանջարկը:
Զեկույցում նշվում է, որ զուգահեռ՝ Հայաստանը զենքի ձեռքբերման խնդրի առջև է, քանի որ հիմնական մատակարար Ռուսաստանը պաշարների պակաս ունի՝ Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունների պատճառով:

Между Арменией и Азербайджаном возможна новая война - ICG 01/03/2023   15:23  |  Лента новостей
Между Арменией и Азербайджаном возможна новое столкновение. Об этом говорится в публикации организации Международная кризисная группа (The International Crisis Group, ICG), посвященной конфликтам, которые могут вспыхнуть или будут продолжаться в 2023 году.
Данная организация работает над предотвращением войн и представляет доклады о конфликтах и предполагаемых конфликтных зонах.
Помимо Армении, эксперты организации коснулись еще 9 тем, в том числе ситуации в Украине, Иране, Тайване.
По оценке организации, после 44-дневной войны 2020 года Баку еще больше укрепил свои позиции, В довесок к этому он пользуется поддержкой Турции и повышенным спросом Европы на газ.
В докладе отмечается, что параллельно Армения оказалась перед проблемой приобретения вооружения, поскольку Россия, ее основной поставщик оружия, сама испытывает нехватку запасов в условиях текущих боевых действий в Украине.
11:05 01/01/2023  |  Лента новостейНынешняя блокада президентом Азербайджана 120 тысяч армян в Арцахе абсолютно аморальна – нидерландский политик