Լևոն Տեր-Պետրոսյանի եղբոր հոգեհանգիստը տեղի կունենա վաղը 01/03/2023 12:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի եղբոր` բժիշկ Կամո Տեր-Պետրոսյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունվարի 4-ին` ժամը 18:00-ին, Սբ. Սարգիս եկեղեցում (Նորքի 5-րդ զանգված), հուղարկավորությունը՝ հունվարի 5-ին՝ ժամը 13:00-ին, նույն վայրից: Տեղեկությունը հայտնում է ilur.am–ը։
Ըստ աղբյուրի` Կամո Տեր-Պետրոսյանը մահացել է երեկ` հունվարի 2-ին, երկարատև ու ծանր հիվանդությունից հետո։
Կամո Տեր-Պետրոսյանը ծնվել է 1946 թվականի նոյեմբերի 20-ին Կիրովական քաղաքում: Երևանի բժշկական ինստիտուտն ավարտելուց հետո եղել է Հայաստանի հայտնի սրտաբաններ Ռաֆայել Ստամբոլցյանի և Զավեն Դոլաբջյանի աշակերտը, երկար տարիներ աշխատել է Սրտաբանության և սրտային վիրաբուժության ինստիտուտի ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում և նախկին «Լեչկոմիսիայի պոլիկլինիկայում»: Հետագայում կազմակերպել և ղեկավարել է «Կարագյոզյան բարեգործական հիմնադրամի» ծրագրով Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մանկական առողջապահական ցանցը:
Մասնագիտական գործունեությունից բացի, Կամո Տեր-Պետրոսյանը հասարակությանը հայտնի է որպես «Մուսալեռ» հայրենակցական միության երկարամյա նախագահ, ինչպես նաև Հայաստանի ռադիոյի գրական հաղորդումների բաժնում և հանրային գրական երեկոներում արևմտահայ բանաստեղծների ստեղծագործությունների ասմունքող:

Скончался брат Левона Тер-Петросяна 01/03/2023   12:18  |  Лента новостей
Скончался врач Камо Тер-Петросян, брат первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.  Об этом сообщает сайт ilur.am.
Согласно источнику, Камо Тер-Петросян скончался вчера, 2 января, после долгой и продолжительной болезни. Панихида по Камо Тер-Петросяну пройдет 4 января в церкви Святого Саркиса(5-й Нор Норк). Похороны состоятся 5 января.
Камо Тер-Петросян родился 20 ноября 1946 года в городе Кировакане (ныне Ванадзор). Он окончил Ереванский медицинский институт, был ассистентом у известных кардиологов Рафаэла Стамболцяна и Завена Долабчяна. Долгие годы работал в отделении интенсивной терапии Института кардиологии и кардиохирургии, а затем – в поликлинике Лечкомиссии. Впоследствии  он организовал и возглавил сеть детских поликлиник в Армении и Нагорном Карабахе по программе благотворительного фонда семьи Карагезян.
Помимо профессиональной деятельности, Камо Тер-Петросян был известен и как многолетний председатель земляческого союза "Мусалер", а также как декламатор западноармянской поэзии на Общественном радио Армении и на литературных вечерах.