ԱՀ կառավարությունը «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության ղեկավարության հետ պատրաստակամություն է հայտնում ժամանակավորապես դադարեցնել հանքավայրի շահագործումը 12/29/2022 11:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի տեղեկատվական շտաբի կողմից երեկ հրապարակված` «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության գործունեության հետ կապված միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն իրականացնելու մասին հայտարարության հիման վրա ընդունվել է Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշում, որը ներկայացվում է ստորև.
Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշումը՝ «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ գործունեության հետ կապված հայտարարության մասին.
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մեկ անգամ ևս վերահաստատում է, որ Արցախում հանքարդյունաբերությունն իրականացվում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներով, որին համապատասխանեցված են նաև ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված կարգավորումները: Սակայն հաշվի առնելով հարևան երկրի «էկոակտիվիստների» ստեղծած անառողջ միջավայրն ու միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձերը, որոշում է կայացվել դիմել միջազգային կազմակերպություններին՝ «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության գործունեության հետ կապված միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն իրականացնելու համար:
Կառավարությունը, ընկերության ղեկավարության հետ նաև պատրաստակամություն է հայտնում ժամանակավորապես դադարեցնել հանքավայրի շահագործումը
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը դիմել է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցներին և միջազգային մյուս մասնագիտական կազմակերպություններին՝ փորձաքննության իրականացումը սեղմ ժամկետներում կազմակերպելու համար:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մշտապես կողմնակից է եղել հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային լավագույն ստանդարտների պահպանմանը և համոզված է, որ միջազգային էկոլոգիական ստանդարտները պետք է կիրառելի լինեն ողջ տարածաշրջանի հանքարդյունաբերող ընկերությունների համար:

Правительство Арцаха вместе с руководством компании «Base Metals» выражает готовность временно приостановить эксплуатацию рудника 12/29/2022 12:14 | Лента новостей
На основании опубликованного вчера Информационным центром Арцаха заявления о проведении международной экологической экспертизы, связанной с деятельностью компании «Base Metals», принято постановление Правительства Республики Арцах, которое представлено ниже:
ПОСТАНОВЛЕНИЕ ПРАВИТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ О ЗАЯВЛЕНИИ В СВЯЗИ С ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ ЗАО «BASE METALS»
ЗАЯВЛЕНИЕ
Правительство Республики Арцах еще раз подтверждает, что горнодобывающая промышленность в Арцахе осуществляется в соответствии с самыми высокими международными стандартами, в соответствие с которыми приведены также установленные законодательством отрасли нормативы. Однако, учитывая созданную «эко-активистами» соседней страны нездоровую атмосферу и попытки ввести в заблуждение международное сообщество, принято решение обратиться в международные организации, чтобы провести международную экологическую экспертизу, связанную с деятельностью компании «Base Metals».
Правительство вместе с руководством компании также выражает готовность временно приостановить эксплуатацию рудника.
Правительство Республики Арцах обратилось в соответствующие структуры ООН и в другие международные профессиональные организации, чтобы организовать проведение экспертизы в сжатые сроки.
Правительство Республики Арцах всегда выступало за поддержание лучших мировых стандартов в сфере добычи полезных ископаемых и убеждено, что международные экологические стандарты должны быть применимы к горнодобывающим компаниям всего региона․