ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին կոչ եմ արել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լաչինի միջանցք.ՄԻՊ 12/29/2022 13:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում հումանիտար բլոկադան շարունակվում է, 120 հազար մարդ հումանիտար ճգնաժամի մեջ է: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը:
ՄԻՊ-ի արձանագրմամբ՝ միջազգային կարևոր կազմակերպություններն ուղիղ և հասցեական գնահատականներ են հնչեցրել Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, սակայն շարունակվող բլոկադան հիմք է տալիս պնդելու, որ գնահատականներն այլևս չեն բավարարում, քանի որ իրավիճակը դրանից չի փոխվում. «Անհրաժեշտ է անցնել գործողությունների: Մասնավորապես ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդին կոչ եմ արել ուղարկել փաստահավաք առաքելություն Լաչինի միջանցք՝ տեղում իրավիճակը հասկանալու և իր հետևությունների համար հիմք ունենալու համար»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նա շեշտեց, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին պիտի ներկայացվեն իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ՝ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից:

Нужно перейти от слов к делу: омбудсмен Армении призвала ООН направить миссию в Лачинский коридор 12/29/2022   14:01  |  Лента новостей
Блокада Арцаха продолжается, 120 тысяч человек на грани гуманитарной катастрофы. заявила Защитник прав человек(омбудсмен) Армении Кристине Григорян в беседе с журналистами в четверг.
Она отметила, что авторитетные международные организации озвучили прямые и адресные оценки относительно сложившейся в Арцахе обстановки, однако продолжающаяся блокада дает основания утверждать, что оценки как таковые нас больше не устраивают, потому что ситуация от этого не меняется.
"Необходимо перейти к действиям. В частности, я призываю Верховный комиссариат по правам человека ООН направить миссию в Лачинский коридор для понимания ситуации на месте", - сказала омбудсмен Армении.
Она отметила, что информацию о ситуации должны представлять Совбезу ООН специализированные организации ООН.