Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և ՌԴ-ն. Նիկոլ Փաշինյան 12/29/2022   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից, և դա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է։ Իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և ՌԴ-ն, որը անվտանգային կոնկրետ պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ։ Այդ մասին Կառավարության նիստից առաջ հայտարարեց վարպաետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ո՞րն է իրադրության՝ ՌԴ գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու նրա պլանն ու ճանապարհային քարտեզը. սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանին ՀՀ ու ԼՂ հանրությունը սպասում է ՌԴ-ից, որը նաև ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ է։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ գործընկեր պետությունները, միջազգային կազմակերպությունները պետք է լավ տեղեկացված լինեն ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վատթարացման մասին։
Վարչապետը նաև նշեց, որ չզեկուցվող հարցերի փաթեթում ընդգրկված է նաև ԼՂ-ին 4 մլրդ դրամ լրացուցիչ աջակցություն տրամադրելու հարցը։
09:04 29/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ժամանակները կդառնան իսկապես հերոսական, եթե մեզնից յուրաքանչյուրը չզլանա վերցնել, կրել, տանել իր բաժին հերոսությունը. Վարչապետ
08:45 29/12/2022  |  ՄամուլՓաշինյանը հակված չէ իր ընկեր ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանին ներքին գործերի նախարար նշանակել ․«Հրապարակ»
08:41 29/12/2022  |  ՄամուլՄեկ կուսակցության եւ գործող վարչապետին ծառայող նախագահ․«Հրապարակ»
08:38 29/12/2022  |  ՄամուլՖինանսների նախարարությունում նման հսկողություն իրենց մոտ երբեք չի իրականացվել ․ «Հրապարակ»
21:51 28/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀասկացե՜ք, այս վիճակի մեղավորը մեկն է, և այդ մեկը ոչ թե դրսում է, այլ մեր ներսում. Սենոր Հասրաթյան
21:40 28/12/2022  |  ՎերլուծություններԱյսօր իշխանությունը բոլոր կողմերից որպես ամուր պարիսպ ոստիկանապատված է․ նրան խանգարողը լրատվամիջոցներն ու սոցցանցերն են

РМК и Россия должны выступить с четким разъяснением по ситуации в Лачинском коридоре ситуации - Пашинян 12/29/2022   11:48  |  Лента новостей
Лачинский коридор был перекрыт Азербайджаном, и это грубейшее нарушение им международного обязательства. С четким разъяснением относительно ситуации должны выступить российский миротворческий контингент и РФ, взявшая на себя конкретные обязательства перед народом Нагорного Карабаха по обеспечению безопасности. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян перед заседанием правительства в четверг.
"Как РФ оценивает ситуацию, каков ее план восстановления Лачинского коридора, какова ее дорожная карта? Это вопросы, ответы на которые ждет Армения и Нагорный Карабах от РФ, которая также является постоянным членом Совета Безопасности ООН", - заявил он.
Никол Пашинян также отметил, что государства-партнеры, международные организации должны быть должным образом проинформированы об ухудшении гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
Премьер также отметил, что в перечень неподотчетных вопросов включен также вопрос о предоставлении 4 млрд драмов дополнительной помощи Нагорному Карабаху.