Ադրբեջանցիները նախապայման են առաջ քաշել. Արցախը պնդել է՝ միջանցքը պետք է բացվի՝ առանց նախապայմանների. Արթուր Մոսիյան 12/27/2022 13:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները նախապայմաններ են առաջ քաշել՝ Լաչինի միջանցքը բացելու համար, բայց Արցախի իշխանությունները պնդել են, որ Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհը պետք է բացվի առանց որևէ նախապայմանի ու վերականգնվի այն վիճակը, որը կար մինչև դեկտեմբերի 12-ը։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը։
«Արցախի իշխանությունները պարզ ասել են, որ միջանցքը բացելուց հետո պատրաստ են ցանկացած հարց քննարկել Ադրբեջանի հետ, բայց միջանցքը պետք է բացվի առանց որևէ նախապայմանի։ Եթե այս անգամ ևս բավարարվի ադրբեջանական կողմի որևէ նախապայման, ապա դա կնշանակի Արցախի հայաթափում»,-ասաց Մոսիյանը։
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ իշխանությունների պահվածքը, Մոսիյանի խոսքով, առնվազն ազնիվ չէ՝ հաշվի առնելով, նախ և առաջ, այն, որ ՀՀ-ն հանդիսանում է Արցախի անվտանգության երաշխավորը։
«Բացի այդ, եռակողմ համաձայնագիրը ստորագրել է նաև ՀՀ ղեկավարը՝ Արցախի անունից, և առնվազն ազնիվ չէ, որ այս իրավիճակում մի կողմ են քաշվել Հայաստանի իշխանությունները և ասում են, թե միայն խաղաղապահների տիրույթում է խնդիրը։ Արցախի կենսական տարածքի մեծ մասը թշնամուն հանձնվել է ՀՀ վարչապետի ստորագրությամբ։ Նրա ստորագրությամբ է նաև Լաչինի միջանցքի կարգավիճակը հաստատվել։ Այդքանից հետո առնվազն համարժեք, ադեկվատ չէ ՀՀ ղեկավարության գործելաոճը»,-շեշտեց պատգամավորը։
Մոսիյանը նկատում է՝ երբ որևէ մեկն ասում էր, որ ՀՀ իշխանությունները «ձեռքերը լվացել է» Արցախից, հակադարձում էին իշխանական ապարատից, թե այսքան գումար է հատկացնում Արցախին, բայց մոռանում էին, որ իրենց ապիկար քաղաքականության հետևանքով է Արցախը հայտնվել հումանիտար աղետի մեջ, ու այդ գումարով փորձում են մեղմացնել այդ աղետը։
«Արցախի հարցին ՀՀ իշխանություններն ադրադառնում են միայն այն ժամանակ, երբ հակառուսական հիստերիա են ուզում բարձրացնել, բայց մոռանում են, որ ռուս խաղաղապահներ են հիմա Արցախում կանգնած։ Որքանով տեղյակ եմ, հիմա խաղաղապահները բանակցում են՝ միջանցքը բացելու համար, բայց որևէ արդյունք առ այս պահը, բանակցությունները չեն տվել։ Հումանիտար աղետ է հասունանում, ճիշտ է, թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ օրական 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք էր մտնում Արցախ, իսկ այս 16 օրերին ընդամենը 10 տոննա հումանիտար բեռ է հասել։ Այդուհանդերձ, Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները միակամ են, որ որևէ զիջում չպիտի արվի»,- շեշտեց Արթուր Մոսիյանը՝ հավելելով, որ այդ դիրքորոշումը հարգելով՝ ՀՀ ղեկավարությունն ու միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկեն՝ կյանքի ճանապարհը բացելու համար։

Азербайджанцы выдвинули требования: Арцах настоял на открытии коридора без предусловий - Артур Мосиян 12/27/2022   15:09  |  Лента новостей
Азербайджанцы выдвинули предварительные условия для открытия Лачинского коридора, но власти Арцаха настояли на разблокировке дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром без каких-либо предварительных условий и восстановлении положения, существовавшего до 12 декабря. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил глава фракции АРФД в Национальном собрании Республики Арцах Артур Мосиян.
"Власти Арцаха четко заявили, что после открытия коридора готовы обсуждать с Азербайджаном любой вопрос, но коридор должен быть открыт без каких-либо предварительных условий. Если на этот раз будут выполнены какие-либо предварительные условия азербайджанской стороны, это будет означать деарменизацию Арцаха", - сказал Мосиян.
В сложившейся ситуации поведение властей РА, по словам Мосияна, по меньшей мере нечестное, учитывая прежде всего то, что Армения является гарантом безопасности Арцаха.
"Кроме того, трехстороннее соглашение подписал также глава РА от имени Арцаха, и по меньшей мере нечестно, что власти Армении отошли в сторону и заявляют, что проблема лежит лишь в плоскости деятельности миротворцев. Большая часть жизненно важной территории Арцаха была сдана врагу росчерком пера премьера РА. Его подписью был также подтвержден статус Лачинского коридора. После всего этого поведение руководства РА по меньшей мере неадекватно", - сказал он.
По его словам, насколько ему известно, российские миротворцы ведут переговоры для открытия дороги, но они к этому моменту не возымели каких-либо результатов.
"Назревает гуманитарный кризис, хотя бы по той простой причине, что в день в Арцах поступало 400 тонн продовольствия и медикаментов, а сейчас за 16 дней было доставлено всего 10 тон гуманитарного груза. Тем не менее народ Арцаха и власти едины в том, что нельзя идти на какие-либо уступки", - подчеркнул Артур Мосиян.
По его словам, с уважением к этой позиции руководство РА и международное сообщество должны немедленно предпринять активные шаги, чтобы открыть дорогу жизни.