Ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ, և արդեն խնդիրներ են սկսել առաջանալ նաև տնտեսական ոլորտում. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ օպերատիվ շտաբի նիստ է եղել 12/26/2022   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
շԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ, և արդեն խնդիրներ են սկսել առաջանալ նաև տնտեսական ոլորտում: Մի շարք հիմնարկ-ձեռնարկություններ ստիպված են դադարեցնել իրենց գործունեությունը, ինչը լրացուցիչ լարվածություն է առաջացնում թե՛ ֆինանսական, թե՛ սոցիալ-տնտեսական առումով: Պետնախարարը հանձնարարել է վերլուծել իրավիճակը և դրա հետևանքների հնարավոր մեղման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:
Զեկուցվել է պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը, ներկայացվել են խնդիրները: Քննարկվել են տարբեր սցենարների դեպքում բնակչությանն առաջնային անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովվածությանը, ինչպես նաև համապատասխան կարգավորումների ներդրման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Ներկայացվել է իրավիճակը նաև էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների ոլորտներում: Այս համակարգերի անխափան աշխատանքն ապահովելու նպատակով կարևորվել է խնայողական ռեժիմի պահպանման շարունակությունը:
16:36 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավոր CBN պարբերականին
16:14 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանն այլևս ՌԴ քաղաքացի չէ. Պուտինը բավարարել է նրա դիմումը
14:16 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրպես հայր՝ շատ լավ եմ հասկանում ձեր ապրումները. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպել է ծնողների հետ, որոնց երեխաները շրջափակման հետևանքով մնացել են Հայաստանում

Дорога остается закрытой, проблемы начали возникать и в экономической сфере: госминистр Арцаха провел заседание оперштаба 12/26/2022 15:07
На состоявшемся сегодня заседании оперативного штаба под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна обсуждены вопросы, связанные с обеспечением нормальной жизнедеятельности населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Госминистр Рубен Варданян отметил, что дорога остается закрытой, и проблемы уже начали возникать и в экономической сфере. Ряд учреждений-предприятий вынуждены прекратить свою деятельность, что вызывает дополнительную напряженность как в финансовом, так и в социально-экономическом плане.
Госминистр поручил проанализировать ситуацию и представить предложения по возможному смягчению ее последствий.
Доложено о текущей ситуации на рынках продовольственных товаров, медикаментов, бензина и дизельного топлива, представлены проблемы. Обсуждены вопросы, связанные с обеспечением населения предметами первой необходимости в условиях различных сценариев, а также возможности внедрения соответствующих норм регулирования.
Также была представлена ситуация в сферах энергоснабжения, водоснабжения и инфраструктуры. Для обеспечения бесперебойной работы этих систем важно и впредь поддерживать режим экономии.