Արցախից Երևան տեղափոխված 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակում դրական տեղաշարժ կա 12/26/2022   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից Հայաստան տեղափոխված 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
«4 ամսական փոքրիկին այժմ հսկում է այն բժիշկը, որը մինչև նրա Հայաստան տեղափոխվելը բուժում էր հեռավար տարբերակով։ Բուժման կուրսը նույնն է, փոքրիկի առողջական վիճակում փոքր-ինչ դրական տեղաշարժ կա։ Երեխան մի քիչ աշխուժացել է, սկսել է ուտել, բայց հիվանդությանը հատուկ՝ շարունակում է բարձր ջերմել», - նշեց Խաչատրյանը։
Բժիշկները փոքրիկի առողջական վիճակը գնահատում են կայուն ծանր։
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Նշենք, որ փոքրիկը Հայաստան էր տեղափոխվել Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ։ Ադրբեջանցիները դեկտեմբերի 12-ից փակ են պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ՝ Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։

В состоянии здоровья перевезенного из Арцаха в Ереван 4-месячного ребенка наметилась положительная динамика 12/26/2022   15:41  |  Лента новостей
Состояние здоровья доставленного из Арцаха в Армению 4-месячного ребенка оценивается как стабильно тяжелое. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь  министра здравоохранения Армении Рипсиме Хачатрян
"4-месячный малыш сейчас находится под наблюдением врача, который до транспортировки в Армению лечил его в дистанционном режиме. Курс лечения тот же, в состоянии ребенка наметилась небольшая положительная динамика. Он стал чуть более активным, начал есть, но у него все еще сохраняется высокая температура, характерная для этого заболевания", - сообщила Хачатрян.