Արցախի ապագան դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը․ ձեզնից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի հոգու և խղճի զարթուցիչը․ Արցախի թեմի առաջնորդ 12/25/2022 14:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ապագան դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը, և որպեսզի այդ քննությունը պատվաբեր գնահատական ստանա, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք։ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում բազմահազարանոց հանարահաքին հնչեցրած իր ուղերձում այդ մասին ասաց Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
«Արցախը և ձեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի հոգու և խղճի զարթուցիչը։ Օգտվելով մեր համախմբման ընձեռած հնարավորությունից, որպես Արցախի թեմի առաջնորդ, ցանկանում եմ դիմել մայր Հայաստանում և աշխարհի տարբեր ծայրերում սփռված արցախցիներին․ Արցախն ամեն հայի հայրենիքն է , բայց առավել շատ կարիք ունի իր ծոցից ծնված զավակների։ Այսօր կա ձեր ֆիզիկական ներկայութան կարիքը։ Վերադարձե՛ք Արցախ և տեր կանգնեք ձեզ վստահված պարգևին»,-հորդորեց Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ Ստեփանակերտի Վերածնդի հրապարակում այս պահին բազմահազարանոց համաժողովրդական հանրահավաք է ընթանում՝ Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով, որն ադրբեջանցիներն ապօրինաբար փակ են պահում արդեն ուղիղ երկու շաբաթ։
Բազմահազարանոց հանրահավաքին բացի Արցախի քաղաքակն ղեկավարությունից, ներկա են նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։

Будущее Арцаха стало еще одним испытанием достоинства армян, каждый из вас должен пробудить дух нации и совесть - глава Арцахской епархии 12/25/2022   15:12  |  Лента новостей
Сегодня, 25 декабря, на площади Возрождения в столице Республики Арцах Степанакерте проходит многотысячный всенародный митинг.
"Будущее Арцаха стало еще одним испытанием достоинства армян. И для того, чтобы  с честью пройти это испытание, мы всей нацией должны воспрять духом. Каждый из вас должен пробудить дух нации и совесть", -  заявил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян.
Глава Арцахской епархии обратился к народу Арцаха, рассеянному в Армении и в разных уголках мира. "Арцах – родина каждого армянина, но больше всего она нуждается в тех, кто вышел из ее колыбели. Сегодня есть потребность в вашем физическом присутствии. Вернитесь в Арцах и встаньте на защиту вверенного вам дара", - призвал епископ Вртанес Абрамян.
Епископ Вртанес Абрамян призвал христианский мир быть превыше политических мотивов и, движимый христианской любовью, заняться вопросом обеспечения элементарных прав проживающих в Арцахе своих братьев и сестер, чтобы и они имели возможность отпраздновать чудесный праздник – Рождество Христово – в мирной обстановке.
Напомним, на площади возрождения в Степанакерте проходит митинг солидарности и сопротивления народа Арцаха с требование открыть связывающую Арцах с Арменией и миром единственную дорогу, которую азербайджанцы продолжают блокировать на протяжении двух недель.
Помимо политического руководства Арцаха, в многотысячном митинге присутствуют экс-президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян.