Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր. Արայիկ Հարությունյանն արձագանքել է Լավրովին 12/23/2022 21:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ դիպուկ է նկատել, որ Ղարաբաղյան խնդիրը որպես ժառանգություն մնացել է Խորհրդային Միությունից: Այս մասին ասվում է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ֆեյսբուքյան էջում գրառման մեջ։
«Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի՝ Կաշենի հանքավայր այցի պահանջին, ապա իրականությունն այն է, որ ս. թ. դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար:
Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն առաջարկները, որոնց պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ բնապահպանների այց հանքավայր:
Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր: Դրանից հետո նրանք սկսել են ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը՝ ոչ միայն հարուցելով լուրջ հումանիտար խնդիրներ Արցախի 120 հազար բնակչության համար, այլ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմեր ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Հուսով ենք՝ ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև եռակողմ հայտարարության կետերի պահպանման կարևորության հարցը:
Այդուհանդերձ, չնայած ադրբեջանական կողմի խախտումներին՝ արցախյան իշխանությունները այսօր էլ հայտարարում են, որ կառուցողական են տրամադրված և պատրաստ են որպես բանակցային լիիրավ կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում»,- գրել է նա:

Президент Арцаха отреагировал на заявления Лаврова 12/23/2022   21:25  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров на состоявшейся сегодня, 23 декабря, пресс-конференции очень точно заметил, что Карабахская проблема осталась в наследство от Советского Союза.Об этом написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
"Что касается визита азербайджанских «экологов» на месторождения, то действительность такова, что азербайджанская сторона, после того, как 3 декабря с.г. впервые заблокировала единственную соединяющую Арцах с Арменией дорогу, через российских миротворцев передала властям Арцаха письменные требования, которые имели минимальное отношение к экологическом вопросам и были абсолютно неприемлемы для Арцаха", - отметил Арутюнян.
Как указал президент Арцаха, несмотря на это, арцахская сторона проявила конструктивный подход и письменно передала азербайджанской стороне согласованные с российскими миротворцами условия, при которых они будут готовы разрешить визит азербайджанских экологов на месторождение.
"Азербайджанская сторона отказалась от предложенного компромиссного варианта, и их ответом была уже длительная блокада дороги, что создало не только серьезные гуманитарные проблемы для 120-тысячного населения Арцаха, но и грубо нарушило пункты трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Надеемся, что в ходе сегодняшней встречи министров иностранных дел России и Азербайджана также обсуждался вопрос о важности соблюдения пунктов трехстороннего заявления", - написал Арутюнян.
Тем не менее, как отметил он, несмотря на нарушения азербайджанской стороны, власти Арцаха и сегодня заявляют, что настроены конструктивно и готовы в качестве переговорной стороны участвовать в обсуждении любого связанного с Арцахом вопроса.