Ադրբեջանցի «բնապահպանների» հիմնական նպատակն է՝ ճանապարհը փակ պահելով հասնել բախումների, որ ռուսական խաղաղապահներն ուժ կիրառեն. Միջազգայնագետ (տեսանյութ) 12/23/2022 14:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի ճանապարհը բացելու համար այս պահին էլ ընթանում են բանակցություններ՝ ռուս խաղաղապահների և ադրբեջանցիների միջև, սակայն, դատելով արդյունքներից, կարող ենք ենթադրել, որ այդ բանակցություններն առայժմ ապարդյուն են, քանի որ, ըստ էության, ադրբեջանցիները ներկայացնում են պահանջներ, որոնց բավարարումը կարող է հանգեցնել նոր բախումների հայերի և ադրբեջանցիների միջև։ Սա շատ լավ են հասկանում ռուս խաղաղապահները, սակայն ճանապարհը շարունակում է մնալ փակ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Այսպես կոչված «բնապահպանների» հիմնական նպատակն է՝ ճանապարհը փակ պահելով հասնել բախումների, որ ռուս խաղաղապահներն ուժ կիրառեն այն բացելու համար, որովհետև ակնհայտ է, որ արցախահայության շրջանում նույնպես մեծանում են բողոքի տրամադրությունները։
«Դրանից հետո ադրբեջանական կողմը կհայտարարի, որ խաղապահների գործողությունները չեն կարող լինել անաչառ»,- հայտարարել է փորձագետը։

Эксперт назвал основную цель азербайджанцев, перекрывающих дорогу жизни Арцаха(ВИДЕО) 12/23/2022   14:47  |  Лента новостей
Для открытия Лачинской дороги в настоящее время ведутся переговоры между российскими миротворцами и азербайджанцами, однако, судя по результатам, можно предположить, что эти переговоры пока оказались тщетными. Об этом в эфире "ФактИнфо" заявил эксперт по международным вопросам Григор Баласанян.
Как указал эксперт, по сути, азербайджанцы выдвигают требования, выполнение которых может привести к новым столкновениям между армянами и азербайджанцами. Это хорошо понимают российские миротворцы, однако дорога продолжает оставаться закрытой.
Основная цель так называемых "экологов" – продолжать перекрывать дорогу с целью добиться столкновений и применения российскими миротворцами силы для ее разблокировки, поскольку очевидно, что протестные настроения нарастают и среди арцахских армян.
"После этого азербайджанская сторона заявит, что действия миротворцев не могут быть беспристрастными", - заявил эксперт.