Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի հետ 12/23/2022 21:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 23֊ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցերի:
Ներկայացնելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները միտված են Լեռնային Ղարաբաղում լայնածավալ հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն և Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելուն:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի՝ ստիպելու Ադրբեջանին լիովին հարգել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և անվերապահորեն ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը՝ վերացնելով անվտանգ և անարգել տրանսպորտային հաղորդակցության համար բոլոր խոչընդոտները: Նա կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն գործուղումը` հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիության ապահովումը:

Mеждународное сообщество должно заставить Азербайджан разблокировать Лачинский коридор: Мирзоян поговорил с Рокфоем 12/23/2022   21:32  |  Лента новостей
23 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции Брисом Рокфоем.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники коснулись вопросов, касающихся нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Представив ситуацию, сложившуюся вследствие блокирования Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана направлены на то, чтобы создать масштабный гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Министр Мирзоян подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять действенные шаги, чтобы заставить Азербайджан полностью соблюдать положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и безоговорочно разблокировать Лачинский коридор, устранив все препятствия для безопасного и свободного транспортного движения. Он отметил важность развертывания миссии по установлению фактов в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре для оценки гуманитарной ситуации, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.