Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ Արցախ մոնիտորինգային խումբ գործուղելու համար 12/22/2022 13:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարություն է տարածել՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին.
«2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:

Парламент Арцаха призвал ООН отправить в республику мониторинговые группы 12/22/2022 14:45 | Лента новостей
Национальное Собрание Республики Арцах обращается с призывом к ООН разоблачить провокации властей Азербайджана.
В парламенте Арцаха напомнили, что 12 декабря под фиктивным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушены договоренности трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
"Блокировка властями Азербайджана Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, чревато гуманитарной катастрофой, обнаруживает тенденцию к подрыву хрупкого мира и дестабилизации региона", - отмечается в заявлении.
Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) выражает признательность заинтересованным в проблеме странам, международным структурам, Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ за реагирование на кризисную ситуацию в НКР(Республике Арцах), создавшуюся в осажденном Азербайджаном Арцахе.
Национальное Собрание Республики Арцах обращается с призывом к ООН разоблачить провокации властей Азербайджана, применить необходимые международные инструменты, в частности, командировать в Республику Арцах и прилегающие к ней территории группы мониторинга в рамках Программы по окружающей среде (UNEP) для ознакомления с региональными экологическими проблемами и представления соответствующих выводов.
"Мы рассчитываем разрешить создавшуюся в регионе кризисную ситуацию действенными шагами", - говорится в заявлении.