2023թ. հունվարի 1-ից երեխայի խնամքի նպաստը կավելանա 3000 դրամով. Կառավարությունն ընդունեց որոշումը 12/22/2022   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
2023թ. հունվարի 1-ից երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող մինչև 2 տարեկան երեխայի նպաստ կստանան թե՛ գյուղաբնակ, թե՛ քաղաքաբնակ չաշխատող մայրերը։ Չզեկուցվող հարցերի մեջ ներառված այս որոշումն ընդունվեց Գործադիրի այսօրվա նիստում։
«Համաձայն դրա՝ եթե երեխան ծնվել է 2023թ. հունվարի1-ին կամ դրանից հետո, ապա մայրը կստանա 31 600 դրամ՝ գործող 28 600 դրամի փոխարեն։ Եթե մայրն աշխատում է, բայց գտնվում է խնամքի արձակուրդում կստանա 37 500 դրամ, իսկ եթե վերադառնում է արձակուրդից՝ կպահպանվի 31 600 դրամը»,-ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ հավելելով, որ նախկինում աշխատանքի վերադառնալու դեպքում խնամքի նպաստը կտրվում էր։
Որոշման համաձայն՝ խմանքի արձակուրդում գտնվող գյուղաբնակ և՛ աշխատող, և՛ չաշխատող ծնողները կստանան 69 100 դրամ, իսկ աշխատանքի նվերադառնալու դեպքում՝ 63 200 դրամ։
Հարցի առնչությամբ վարչապետը կոնկրետացրեց. «Ստացվում է՝ հունվարի 1-ից և՛ գյուղաբնակ, և՛ քաղաքային բնակավայրերում ապրող, մինչև 2 տարեկան երեխա խնամող մայրերը ուղիղ 3000 դրամով ավել նպաստ կստանան»։
13:08 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ350 մլն դոլարի ներդրում է իրականացվել համայնքներում.Փաշինյանը թվարկեց, թե որ գյուղում ինչ են կառուցում
12:54 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌեկորդ է սահմանվել. Երրորդ հանրապետության մեջ առաջին անգամ աշխատատեղերի թիվը գերազանցել է 700 000-ը. Փաշինյան
12:43 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամայնքապետարաններն ու համատիրությունները կկարողանան քանդել ապօրինի շինությունները
12:24 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀունվարից կարգելվի ՀՀ-ից հացահատիկի ու ձեթի արտահանումը
12:07 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍ-ին հատկացված բյուջեում 974 մլն դրամի գումարի չափով վերաբաշխում կարվի
11:03 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը վարում է Կառավարության նիստը. ուղիղ
13:07 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհայտ կորած, ինչպես նաև գերեվարված անձանց 11 ընտանիքներ ևս 2 ամիս ֆինանսական աջակցություն կստանան
12:02 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը որոշեց ևս 2 մլրդ 271 մլն դրամ հատկացնել մարզպետարաններին. սուբվենցիոն ծրագրերի մի մասը երկարաձգվել են
11:48 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները ԼՂ ժողովրդին ցեղասպանելու կամ հայրենազրկելու նպատակ ունեն. ՀՀ վարչապետ(տեսանյութ)

В Армении с 1 января 2023 года вырастут пособия по уходу за ребенком 12/22/2022   13:39  |  Лента новостей
В Армении размер пособий по уходу за ребенком до 2-х лет с 1 января 2023 года вырастет. Соответствующее решение было принято на заседании правительства в четверг.
"Исходя из этого, если ребенок родился 1 января  2023 года или в последующий период, то мать будет получать 31 600 драмов вместо нынешних 28 600. Для работающих матерей, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, пособие составит 37 500 драмов. Если она решит вернуться на работу, то ей сохранят пособие в 31 600 драмов", - сказал министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян.
Он добавил, что ранее в случае возвращения на работу выплата пособия по уходу за ребенка прекращалась.
Согласно решению, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком как работающие, так и неработающие родители, проживающие в сельской местности, будут получать 69 100 драмов, а в случае возвращения на работу –  63 200 тыс. драмов.
12:31 23/12/2021  |  Лента новостейВ Армении семьи начнут ежемесячно получать 50 тыс. драмов за рождение третьего ребенка
09:16 26/03/2019  |  ПрессаБеспрецедентные факты беззакония выявлены в Госслужбе соцобеспечения – газета “Жаманак”
12:27 16/03/2019  |  Лента новостейПашинян спрашивает, должны ли лишиться пособий по бедности более 11 тысяч граждан Армении, оказавшихся кредитоспособными
14:03 15/02/2019  |  Лента новостейНикол Пашинян: человек не должен лишаться пособия из-за сезонной работы
13:21 21/05/2018  |  Лента новостейМане Тандилян предложит утроить в Армении размер пособия при рождении второго ребенка