Սա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավոր CBN պարբերականին 12/22/2022   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավոր CBN պարբերականին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
«Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն արդեն երկրորդ շաբաթն է՝ շարունակվում է», - գրում է պարբերականը՝  նշելով, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները նախազգուշացնում են Արցախում ցեղասպանության իրական վտանգի մասին:
Պարբերականը մեջբերել է Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերը, որտեղ նա նշում է, թե այս իրադարձությունները բացահայտ կերպով ցույց են տալիս, թե ինչ կարող է կատարվել Արցախի հետ, եթե հանկարծ այն հայտնվի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Իրավիճակը բարդ է, որովհետև ձմեռ է, սննդի, դեղորայքի, վառելիքի պաշարները սահմանափակ են: Մենք չգիտենք, թե դեռ որքան սա կարող է շարունակվել, և ստիպված ենք սահմանափակումներ կիրառել: Չնայած այս բոլոր փորձություններին՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 բնակիչներն ամուր վճռականություն են դրսևորում: Այս դժվարություններն ու սահմանափակումները մարդկանց ավելի համախմբված են դարձրել»,-ներկայացնելով իրավիճակը՝ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խոսելով Արցախի հայկական արմատների և անկախության համար շարունակվող պայքարի մասին՝ Վարդանյանն ասել է. «Անկախության համար մեր պայքարը սկսվել է 34 տարի առաջ, և այսօր այն շարունակում են այստեղ ապրող մարդիկ: Նրանք չեն ցանկանում որևէ այլ պետության մաս լինել: Սա կրոնական կոնֆլիկտ չէ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, սա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև: Մենք բոլորս գիտենք, որ Ադրբեջանում չկա ժողովրդավարական համակարգ, չկան մարդու իրավունքներ»:
Արցախի պետնախարարը հավելել է, որ մշտապես առկա է Ադրբեջանի կողմից նոր հարձակման վտանգ, և հենց այդ պատճառով կարևոր է հասկանալ, որ ստեղծված իրավիճակում միակ ճիշտ լուծումը կարող է լինել որպես հարևաններ ապրելը: «Մեծ ջանքեր են պահանջվում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար, և մենք պետք է հասկանանք, որ իրավիճակի կարգավորման համար Ադրբեջանը պետք է ընդունի Արցախի անկախությունը և  գնա բանակցությունների: Սա հնարավոր է միայն փոխզիջման միջոցով. մի կողմը չի կարող մտածել, որ կարող է կրակել և ստանալ ամեն ինչ, իսկ մյուս կողմը ոչինչ չստանա», - ասել է Արցախի պետնախարարը:
Պատասխանելով Արցախ տեղափոխվելու իր դրդապատճառների մասին հարցին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է. «Արցախն ինձ համար հայկական ինքնության անկյունաքարերից մեկն է, և իմ ժողովրդի համար ամենավտանգավոր պահին ես չէի կարող անտարբեր լինել: Սա հենց այն պահն է, որ ես կարևոր համարեցի իմ գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնել Հայրենիքիս: Արցախցիները պետք է զգան, որ իրենք ունեն ողջ Հայկական աշխարհի սատարումը: Մենք պարտավոր ենք գալիք սերունդներին փոխանցել Արցախում ապրելու իրավունքը»:
16:14 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանն այլևս ՌԴ քաղաքացի չէ. Պուտինը բավարարել է նրա դիմումը
14:16 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրպես հայր՝ շատ լավ եմ հասկանում ձեր ապրումները. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպել է ծնողների հետ, որոնց երեխաները շրջափակման հետևանքով մնացել են Հայաստանում
11:21 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄի քանի մարդ մահացել է, չեն կարողանում դիերը բերել Արցախ.ունենք ընտանիքներ, որոնք բաժանված.Ռուբեն Վարդանյան

«Это борьба между авторитарной страной и демократическим государством»: госминистр Арцаха дал интервью американскому изданию CBN 12/22/2022 17:43 | Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал интервью авторитетному американскому изданию CBN, в ходе которого рассказал о ситуации, сложившейся вследствие блокировки Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и миром.
«С 12 декабря Азербайджан уже вторую неделю блокирует Лачинский коридор, и это до сих пор продолжается», - пишет издание, отмечая, что международные правозащитные организации предупреждают о реальной угрозе геноцида в Арцахе.
Издание цитирует слова госминистра Арцаха Рубена Варданяна, что эти события наглядно показывают, что может произойти с Арцахом, если он вдруг окажется под контролем Азербайджана.
«Ситуация сложная, потому что сейчас зима, запасы продовольствия, лекарств и топлива ограничены. Мы не знаем, как долго это может продолжаться, и вынуждены ввести ограничения. Несмотря на все эти испытания, 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха проявляют твердую решимость. Эти трудности и ограничения сделали людей более сплоченными", - заявил Рубен Варданян, представляя текущую обстановку.
Говоря об армянских корнях Арцаха и продолжающейся борьбе за независимость, Варданян сказал:
«Наша борьба за независимость началась 34 года назад, и сегодня ее продолжают проживающие здесь люди. Они не хотят быть частью какого-либо другого государства. Это не религиозный конфликт между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, это борьба между авторитарной страной и демократическим государством. Мы все знаем, что в Азербайджане нет демократической системы, нет прав человека».
Госминистр Арцаха добавил, что всегда существует риск нового нападения со стороны Азербайджана, и поэтому важно понимать, что единственно правильным решением в сложившейся ситуации могла бы стать возможность жить как соседи.
«Для установления мира в регионе требуются большие усилия, и мы должны понимать, что для урегулирования ситуации Азербайджан должен признать независимость Арцаха и пойти на переговоры. Это возможно только путем компромисса: одна сторона не может думать о том, что она может выстрелить и заполучить все, а другая ничего не получит», - сказал госминистр Арцаха.
Отвечая на вопрос о мотивах своего переезда в Арцах, Рубен Варданян заявил:
«Арцах для меня является одним из краеугольных камней армянской идентичности, и я не мог оставаться равнодушным в самый опасный для моего народа момент. Именно в этот момент я посчитал важным поставить свои знания и опыт на служение своей Родине. Арцахцы должны чувствовать, что их поддерживает весь Армянский мир. Мы обязаны передать будущим поколениям право жить в Арцахе».