Որպես հայր՝ շատ լավ եմ հասկանում ձեր ապրումները. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպել է ծնողների հետ, որոնց երեխաները շրջափակման հետևանքով մնացել են Հայաստանում 12/22/2022   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հանդիպում է ունեցել արցախցի այն ծնողների հետ, որոնց երեխաներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով  ստիպված են մնալ Հայաստանում:
Պետնախարարը նշել է, որ հարցը քննարկվել  է և՛ Անվտանգության խորհրդի նիստում, և՛ քաղաքական տարբեր ուժերի հետ։ «Որպես հայր հասկանում եմ ձեր ապրումները, ձեր մտահոգություններն ու անհանգստությունները: Մյուս կողմից ուզում եմ հավաստիացնել, որ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի երեխաներն այնտեղ ապահովված լինեն ու նորմալ կենսապայմաններ ունենան»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Հիմնականում Հայաստանում են գտնվում մշակութային և մարզական միջոցառումներին մասնակցելու մեկնած երեխաները: Բայց կան նաև տարբեր դեպքեր, երբ ծնողներն են մնացել Հայաստանում, իսկ մանկահասակ  երեխաները՝ Արցախում:
Պետնախարարը նշել է, որ պետք է պատրաստ լինել նրան, որ այս իրավիճակը կարող է նաև երկարաժամկետ լինել: Նա  լսել է ծնողներին, նրանց առաջարկները, մտահոգությունները: Ծնողները հիմնականում բարձրացրել են երեխաների ուսման, կեցության կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Նրանք միաժամանակ նկատել են, որ  թեև  շատ դժվար է բաժանումը, բայց գոնե հանգիստ են այնքանով, որ երեխաները գտնվում են ապահով վայրում: Նաև շնորհակալություն են հայտնել բոլոր այն կազմակերպություններին և անհատներին, ովքեր իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում Հայաստանում մնացած երեխաներին:
Պետնախարարը ծնողներին առաջարկել է ներկայացնել երեխաների կարիքների հետ կապված բոլոր պահանջները՝ Հայաստանում դրանց ապահովումը կազմակերպելու համար:
11:21 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄի քանի մարդ մահացել է, չեն կարողանում դիերը բերել Արցախ.ունենք ընտանիքներ, որոնք բաժանված.Ռուբեն Վարդանյան

Госминистр Арцаха встретился с родителями, чьи дети вследствие блокады остались в Армении 12/22/2022   16:41  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян сегодня встретился с родителями арцахцев, чьи дети вынужденно остались в Армении вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана. Подробности передает пресс-служба правительст5ва Арцаха.
Госминистр отметил, что вопрос обсуждался и на заседании Совета безопасности, и с различными политическими силами. "Как отец я понимаю ваши чувства, ваши беспокойства и тревоги. С другой стороны, хочу вас заверить, что мы сделаем все, чтобы дети там были всем обеспечены и имели нормальные условия жизни", - сказал Рубен Варданян.
Выехавшие для участия в культурных и спортивных мероприятиях дети в основном находятся в Армении. Но есть и разные случаи, когда родители остались в Армении, а маленькие дети - в Арцахе.
Госминистр отметил, что нужно быть готовыми к тому, что такая ситуация может затянуться надолго. Он выслушивал родителей, их предложения, озабоченность. Родители в основном поднимали вопросы, связанные с организацией обучения и быта детей. В то же время они заметили, что хотя разлука очень тяжела, по крайней мере, они спокойны в той мере, что дети находятся в безопасном месте. Они также поблагодарили все организации и частных лиц, которые оказывают помощь детям, оставшимся в Армении.
Государственный министр предложил родителям представить все требования, связанные с потребностями детей, чтобы организовать их обеспечение в Армении.