Ահազանգող իրավիճակը ԼՂ-ում մոտ է մարդասիրական աղետ դառնալուն.ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի ելույթը 12/21/2022   10:39  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին կոչ է անում քայլեր ձեռնարկել, պահանջել Ադրբեջանից վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, ինչպես նաև փաստահավաք առաքելություն տեղակայել Լաչինի միջանցքում: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ԱԽ նիստում, որում քննարկվում էր Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանը զանգվածային արշավ է մեկնարկել Լաչինի միջանցքում՝ պետական հովանավորությամբ: Մտացածին պատրվակով կազմակերպելով Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը՝ Ադրբեջանը թիրախավորել է 120 հազար մարդու: Առնվազն 1100 քաղաքացիներ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ, երեխաները բաժանվել են իրենց ծնողներից, ընտանիքներից, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների տրամադրումը խաթարվել է՝ բերելով կյանքին սպառնացող իրավիճակների:
Մարգարյանը հիշեցրեց նաև Ադրբեջանի կողմից մի քանի օր Արցախի գազամատակարարումը դադարեցնելու մասին, որն ազդել է դպրոցների գործունեության վրա՝ երեխաներին զրկելով կրթության իրավունքից:
«Ահազանգող իրավիճակը ԼՂ-ում մոտ է մարդասիրական աղետ դառնալուն: Չնայած խաղաղապահ ուժերի ջանքերին՝ ադրբեջանական կողմի հետ ԼՂ իշխանությունների բանակցությունները, որոնք նպատակ ունեն վերականգնել միջանցքի ապահով և անխաթար շահագործումը, առ այսօր որևէ արդյունքի չեն բերել: Ադրբեջանի գործողությունների համակարգված բնույթը, այդ թվում՝ նախորդ միջադեպերը, որոնց ընթացքում թիրախավորում էին քաղաքացիական ազգաբնակչությանը, ենթակառուցվածքները, ևս մեկ ապացույց է նրա, որ Լաչինի միջանցքի փակումն իրականում նախապես պլանավորված գործողություն է, որն իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ նպատակ հետապնդելով վնաս պատճառել ազգաբնակչությանը և մեծածավալ մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնել ԼՂ-ում»,-ասաց Հայաստանի ներկայացուցիչը:
Բնապահպանական մտահոգություններին ցանկացած հղում ոչ այլ ինչ է, քան կեղծ պատրվակ՝ արդարացնելու ԼՂ աղգաբնակչությանը գոյության միջոցներից զրկելը, նրանց հիմնարար իրավունքները մերժելը:
Հայաստանի ներկայացուցիչը շեշտեց, որ Ադրբեջանը ժողովրդավարության ամենացածր վարկանիշներից ունի՝ ապացուցված բողոքների բռնաճնշման նախապատմությամբ, տասնյակ քաղբանտարկյալների պատժելով: «Այն գաղափարը, որ քաղհասարակության ակտիվիստներն այնտեղ կարող են այդօրինակ մասշտաբի և ընդգրկման արշավ իրականացնել առանց պետական իշխանությունների ուղղորդման և օժանդակության, առնվազն անհամոզիչ է»,-ասաց նա:
Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը մեկուսի դեպք չէ, սա հերթական անգամ վկայում է համակարգային բռնության մասին, որի գլխավերևում կանգնած են ադրբեջանական իշխանությունները, ում նպատակն է ԼՂ-ի ժողովրդին ենթարկել էթնիկ զտման: Մարգարյանը ընդգծեց՝ եթե Ադրբեջանը հետաքրքրված է, որ բնապահպանական իրավիճակի անկախ գնահատում իրականացվի, ապա պետք է դիտարկվի ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն տեղակայելու հնարավորությունը՝ խնդիրն ուսումնասիրելու նպատակով:
Ադրբեջանի պնդումները, թե լուծել է ԼՂ հակամարտությունը և անգամ վերացրել հազարամյակներ շարունակ հայերի կողմից բնակեցված տարածքի անվանումը, ակնհայտ վկայում են այն մասին, որ կանխամտածված ցեղասպանական քաղաքականության նշաններ կան: Մարգարյանը միջազգային հանրության ներգրավվածության շարունակումը միակ հնարավոր միջոցը համարեց՝ երաշխավորելու ԼՂ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել՝ պահանջելու Ադրբեջանից լիարժեքորեն հարգել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և անմիջապես ու անվերապահորեն վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ վերացնելով տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգ և ապահով կազմակերպման բոլոր խոչընդոտները, ինչպես նաև փաստահավաք առաքելություն տեղակայել ԼՂ-ում, Լաչինի միջանցքում՝ գնահատելու տեղի մարդասիրական իրավիճակը, ապահովել ՄԱԿ-ի գործակալությունների համար անխոչընդոտ հասանելիությունը ԼՂ մարդասիրական նպատակներով: Հայաստանը կոչ է անում ԱԽ-ին կատարել միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման իր պարտականությունը, ձեռնարկել պատշաճ միջոցառումներ և միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, որոնք գոյութենական սպառնալիք են առաջացնում ԼՂ ժողովրդի համար, նրանց ազատ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի համար՝ առանց արտաքին բռնաճնշման վախի»,-եզրափակեց Հայաստանի ներկայացուցիչը:
19:30 20/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ դեսպանները՝ կարևոր երկրների ԱԳՆ-ների ու խորհրդարանների դռների առջև գիշերելու փոխարեն գնում են Ջերմուկ՝ պլանային հավաք անցկացնելու․ Վրթանեսյան
17:27 20/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը միայնակ չէ, Կաշենի հանքերն անօրինական վաճառվել են բրիտանական կազմակերպություններին. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)

Тревожная ситуация в Нагорном Карабахе близка к гуманитарной катастрофе – выступление постпреда Армении при ООН 12/21/2022   11:14  |  Лента новостей
Армения призывает Совет Безопасности ООН предпринять шаги, потребовать от Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора, а также развернуть в Лачинском коридоре миссию по установлению фактов.  Об этом заявил постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян на заседании Совета безопасности ООН, на котором обсуждалась сложившаяся в Лачинском коридоре ситуация.
Он подчеркнул, что Азербайджан начал масштабную кампанию в Лачинском коридоре при государственной поддержке. Под надуманным предлогом Азербайджан организовал незаконную блокаду Лачинского коридора, сделав мишенью 120 000 человек. По меньшей мере 1100 граждан не могут вернуться в свои дома, дети разлучены с родителями и семьями, нарушен процесс оказания медицинских и социальных услуг, что чревато возникновением опасных для жизни ситуаций.
Маргарян также напомнил о приостановке Азербайджаном подачи газа в Арцах на несколько дней, что повлияло на деятельность школ и лишило детей права на образование.
"Тревожная ситуация в Нагорном Карабахе близка к тому, чтобы стать гуманитарной катастрофой. Несмотря на усилия миротворческих сил, переговоры властей Нагорного Карабаха с азербайджанской стороной, направленные на восстановление безопасного и бесперебойного функционирования коридора, на сегодняшний день не возымели каких-либо результатов. Скоординированный характер действий Азербайджана, включая предыдущие инциденты, направленные против гражданского населения и инфраструктуры, является еще одним доказательством того, что закрытие Лачинского коридора на самом деле является заранее спланированной операцией властей Азербайджана, нацеленной на причинение вреда гражданскому населению и провоцирование крупномасштабного гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе", - заявил представитель Армении.
Любая ссылка на опасения по поводу экологии является не чем иным, как ложным предлогом для оправдания лишения населения Нагорного Карабаха средств к существованию и основных прав.
Представитель Армении подчеркнул, что в Азербайджане один из самых низких рейтингов демократии, что подтверждается историей подавления протестов, наказания десятков политзаключенных. "Мысль о том, что активисты гражданского общества могут проводить там кампанию такого масштаба и охвата без указки руководства и поддержки органов государственной власти по меньшей мере неубедительна", — сказал он.
Продолжающаяся блокада Лачинского коридора не является единичным случаем, это в очередной раз свидетельствует о системном насилии, за которым стоят власти Азербайджана и цель которых - подвергнуть народ Нагорного Карабаха этнической чистке.
Как подчеркнул Маргарян, если Азербайджан заинтересован в независимой оценке экологической ситуации, то следует рассмотреть возможность направления миссии ООН по установлению фактов для изучения вопроса.
Заявления Азербайджана о том, что он урегулировал нагорно-карабахский конфликт и даже отменил название территории, населенной армянами на протяжении тысячелетий, являются ярким свидетельством наличия признаков преднамеренной политики геноцида. Маргарян рассматривает продолжение участия международного сообщества как единственно возможный способ гарантирования прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
"Мы призываем Совет Безопасности ООН предпринять шаги для того, чтобы потребовать от Азербайджана полного соблюдения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и немедленного и безоговорочного снятия блокады Лачинского коридора с устранением всех препятствий для безопасной и надежной организации транспортного сообщения, а также развернуть в Нагорном Карабахе, Лачинском коридоре, миссию по установлению фактов для оценки гуманитарной ситуации на месте, обеспечения беспрепятственного доступа агентств ООН в НК в гуманитарных целях. Армения призывает Совет Безопасности выполнить свой долг по поддержанию международного мира и безопасности, принять надлежащие меры и безоговорочно осудить агрессивные действия Азербайджана, которые представляют собой экзистенциальную угрозу народу Нагорного Карабаха, его праву жить свободно и достойно, не опасаясь репрессий извне", - резюмировал представитель Армении.