ԼՂ հիմնախնդիրը միջազգայնանում է կրկին. սա Ադրեջանի ապօրինի քայլերի արդյունքն է.Ռուբեն Ռուբինյան 12/21/2022   13:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստը շատ հաջող էր, դրական եմ գնահատում:
Բոլոր երկրները Ադրբեջանին կոչ արեցին, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը դադարեցնի և հավատարիմ մնա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն կետին, ըստ որի, Լաչինի միջանցքով պետք է ապահովի անխափան կապ Արցախի և Հայաստանի միջև:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ իր տեղեկություններով՝ ՄԱԿ ԱԽ–ն հիմա քննարկում է նիստի վերաբերյալ մամլո հաղորդագրություն ընդունելու հարցը:
«ԱԽ նիստից պարզ դարձավ, որ միջազգային հանրության ճնշումը Ադրբեջանի վրա մեծացել է, ԼՂ հիմնախնդիրը միջազգայնանում է կրկին: Սա Ադրեջանի ապօրինի քայլերի արդյունքն է: ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստին բոլոր երկրների ներկայացուցիչներն օգտագործում էին Լեռնային Ղարաարաբաղ անվանումը, ֆիքսում էին նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կարևորությունը »,-ասաց Ռուբինյանը:
Ինչ վերաբերում է թեզին, թե Ռուսաստանն է փակել Լաչինի միջանցքը, ԱԺ փոխնախագահն ասաց, թե դա ադրբեջանական կեղծ պրոպագանդիստական թեզ է։
«Դա, բնականաբար, չի համապատասխանում իրականությանը։ Լաչինի միջանցքն ապօրինաբար արգելափակել են ադրբեջանցիները։ Մենք պետք է փորձենք միջազգային ճնշումը հնարավորինս մեծացնել Ադրբեջանի վրա։ Կարծում եմ՝ երեկվա ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստից ակնհայտ դարձավ, որ այդ ճնշումն իրապես մեծացել է ու մեծանում է», - նշեց Ռուբինյանը։
15:56 06/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՁեր կյանքում թանկարժեք կտավ տեսե՞լ եք, որ խոսում եք․ Ռուբինյանը՝ Լուսինե Բադալյանին
16:52 06/07/2022  |  ՔաղաքականԸնդդիմության միակ օրակարգը Ազգային ժողովից գլխիկոր փախչելն է.Ռուբեն Ռուբինյան (տեսանյութ)
15:40 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրությունը կուշտ է այս խոսակցություններից, ի՞նչ է, 5 տարի շոուներ ենք անելու՞. Ռուբինյան
16:07 24/02/2022  |  ՔաղաքականՏեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը. կողմերը վերահաստատել են գործընթացը շարունակելու առանց նախապայմանների համաձայնությունը
12:45 22/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կա՛մ այս հակամարտությունը կլուծվի երեք ժողովուրդների համար ընդունելի տարբերակով, կա՛մ չի լուծվի». Ռուբինյան
16:35 04/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե որեւէ մեկը գիտի իշխանության կողմից ՍԴ-ի անդամների հանդեպ ճնշման որևէ դեպքի մասին, ապա պետք է բարձրաձայնի. Ռուբինյան
15:06 26/12/2019  |  ՔաղաքականԱյս խորհրդարանում ոչ մի լրագրողի ոչ մի պատգամավոր չի ասել «կտամ ծնոտդ կծռեմ».Ռուբինյան

Нагорно-карабахская проблема вновь получает международный охват: Рубинян назвал заседание СБ ООН успешным 12/21/2022   14:26  |  Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян назвал вчерашнее заседание Совета безопасности ООН успешным.
"Я оцениваю его положительно. Все страны призвали Азербайджан прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора и придерживаться пункта трехстороннего заявления от 9 ноября, согласно которому он должен обеспечить бесперебойную связь между Арцахом и Арменией по Лачинскому коридору», - сказал Рубинян в беседе с журналистами в НС.
Как сообщил он, по его сведениям, СБ ООН сейчас обсуждает вопрос о принятии заявления для прессы по итогам заседания.
"Заседание СБ показало, что международное давление растет, и нагорно-карабахская проблема вновь получает международный охват. Это результата незаконных действий Азербайджана, Представители все стран на заседании Совбеза ООН использовали топоним Нагорный Карабах, отмечали важность заявление от 9 ноября», - сказал Рубинян.
Что касается тезиса о том, что Россия перекрыла Лачинский коридор, вице-спикер НС назвал это  ложным пропагандистским тезисом Азербайджана.
"Естественно, это не соответствует действительности. Лачинский коридор незаконно заблокировали азербайджанцы. Мы должны добиться максимального усиления давления на Баку. Полагаю, что после вчерашнего заседания Совета Безопасности ООН стало ясно, что это давление чем дальше, тем больше нарастает», - отметил Рубинян.