Գնահատում եմ բացասական. Ալեն Սիմոնյանը՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթի մասին 12/21/2022 15:21 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բացասական է գնահատում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը.
«Ելույթը գնահատում եմ բացասական, որովհետև համարում եմ, որ դաշնակցի կողմից շատ ավելի հասցեական կարող էր հնչել:Դա արեցին երկրներ, որ Հայաստանի հետ սերտ հարաբերություններ չունեն։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանը կամ չի կարողանում, կամ չի ուզում, կամ միաժամանակ և՛ չի ուզում, և՛ չի կարողանում»,- ասաց Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ՌԴ ներկայացուցչի ելույթը:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ իր համար սպասելի էր ՌԴ-ի նման արձագանքը:
«Համենայնդեպս, ես զարմացած չեմ։ Այս վերջին գործողությունները, այս վերջին դեպքերը ցույց էին տալիս, որ Մոսկվայի կողմից հնարավոր էր սպասել նման արձագանք, նման գնահատական»,- ասաց նա:

"Россия либо не может, либо не хочет...": Симонян оценил речь представителя РФ на заседании СБ ООН 12/21/2022 15:44 | Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении Ален Симонян негативно оценивает выступление представителя РФ в Совете Безопасности ООН.
"Выступление оцениваю отрицательно, поскольку считаю, что из уст союзника оно могло звучать гораздо более адресно. Это сделали страны, которые вообще не имеют тесных связей с Арменией. Полагаю, что Россия либо не может, либо не хочет, либо одновременно и не может, и не хочет", - сказал Симонян, отвечая на вопрос, как он оценивает речь представителя РФ на заседании СБ ООН по вопросу о блокировке Азербайджаном Лачинского коридора, в результате которого Арцах уже 10 дней находится в блокаде.
Ален Симонян отметил, что он ожидал подобной реакции РФ.
"Я не удивлен. Эти последние действия, последние инциденты показали, что можно было ожидать подобной реакции, подобной оценки от Москвы", - сказал он.