Նախիջևանի Ինքնավար հանրապետության Գերագույն Մեջլիսի ղեկավար Վասիֆ Թալիբովը հրաժարական է տվել. նրա հրաժարականի հիմքում բազմաթիվ պատճառներ են ընկած. ադրբեջանագետ 12/21/2022 15:46 | Միջազգային լրահոս
Նախիջևանի Ինքնավար հանրապետության Գերագույն Մեջլիսի ղեկավար Վասիֆ Թալիբովը հրաժարական է տվել։ Թալիբովի մոտալուտ հրաժարականը կանխատեսելի էր։ Այդ մասին տելեգրամյան իր ալիքում գրել է ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը։
«Նա այս պաշտոնին էր 1995 թ.֊ից և հայտնի էր «Նախիջևանի խան» մականվամբ։ Թալիբովի հրաժարականի հիմքում բազմաթիվ պատճառներ են ընկած, բայց իմ կարծիքով` շատ հավանական է, որ առաջիկայում կարող է դրվել Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության «ինքնավար» կարգավիճակի վերացման հարցն առհասարակ, ինչը կապված է նաև Արցախի խնդրի հետ։ Բայց նման բան Ալիևը կարող է անել միայն սահմանադրություն փոխելով և հանրաքվե անցկացնելով»,-գրել է նա։

Глава Нахиджеванской aвтономной республики подал в отставку: эксперт назвала вероятную причину 12/21/2022   16:25  |  Международные новости
Председатель Верховного Меджлиса Нахиджеванской aвтономной rеспублики Васиф Талыбов подал в отставку. Скорая отставка Талыбова была предсказуема. Об этом в своем Telegram-канале написала азербайджановед Татевик Айрапетян.
"Он был назначен на этот пост в 1995 году и был известен под прозвищем нахиджеванский "хан". Причин отставки Талибова много, но, на мой взгляд, вполне вероятно, что в ближайшее время может быть поставлен вопрос об упразднении "автономного" статуса Нахиджеванской автономной республики в целом, что также связано с Арцахской проблемой. Но провернуть нечто подобное Алиев может только по итогам изменения конституции и проведения референдума", - написала она.