ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում քննարկվել է Արցախի հարցը․ արձագանքը շատ կտրուկ էր և պարզ. Ռուբեն Վարդանյան 12/21/2022 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուրախալի է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քննարկվել է Արցախի հարցը:
Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Շատ կարեւոր էր, որ նորից հնչեց Արցախի հարցը ամենաբարձր կազմակերպության օրակարգում: Շատ կարեւոր էր, որ արձագանքը միակողմանի էր՝ այն, ինչ կատարվում է անթույլատրելի է: 200 ժամից ավելի փակ է Արցախի ճանապարհը, բլոկադայի մեջ ենք: Բոլոր երկրների արձագանքը շատ կտրուկ էր եւ պարզ, որ պետք է բացվի ճանապարհն առանց նախապայմանների կամ քննարկումներով, բայց մեկ է, ընդհանուր որոշումը դա էր, որ սա անընդունելի իրավիճակ է»,-ասաց Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլոր կազմակերպություններին, երկրներին, որ հնարավոր եղավ հասնել նման արձագանքի:
Անդրադառնալով նոր կառավարության առաջին նշանակմանը՝ Վարդանյանը նշեց. «Այսօր առաջին նշանակումն արվեց, առողջապահության նորանշանակ նախարարին՝ պարոն Ավետիսյանին շնորհակալ եմ, որ ՀՀ-ից եկավ Արցախ՝առողջապահության ոլորտը զագացնելու համար։ Նա ունի մեծ փորձ ու վստահ եմ, որ նա կդառնա մեր թիմի կարևոր անդամներից մեկը»։

Реакция была категоричной и ясной - дорога должна быть открыта без предусловий: госминистр Арцаха прокомментировал обсуждение в СБ ООН 12/21/2022   11:33  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян назвал отрадным тот факт, что Совет Безопасности ООН рассмотрел вопрос Арцаха. Об этом он заявил в ходе прямого эфире со своей странице в Facebook, представляя текущую обстановку в Арцахе, который уже 10 дней, как Арцах находится в полной блокаде.
По его словам, очень важно, что вопрос Арцаха вновь был на повестке дня организации самого высшего уровня.
"Очень важно, что была однозначной реакция, согласно которой происходящее неприемлемо. Более 200 часов дорога в Арцах закрыта, мы находимся в блокаде. Реакция всех стран была категоричной и ясной: дорога должна быть открыта без предусловий или путем обсуждений, но в целом общее решение заключалось в том, что происходящее недопустимо", - сказал Варданян.