Հիմք ընդունելով 1991 դեկտեմբերի 10-ի Արցախի անկախության հանրաքվեն՝ ՀՀ ԱԺ քննարկմանը ներկայացնել Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին օրենքի նախագիծ․ ուսանողների պահանջը՝ ՀՀ վարչապետին 12/19/2022 14:17 | ԼՐԱՀՈՍ
«ԵրիտԱրցախ» ուսանողական նախաձեռնության ներկայացուցիչները Կառավարության ներկայացուցչին հանձնեցին պահանջագիրը, որով ՀՀ կառավարությունից՝ վարչապետի գլխավորությամբ, պահանջում են հավուր պատշաճի պաշտոնական միջոդնոււթյուն պատարստել և սեղմ ժամկետում ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, որպեսզի կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկվեն՝ Արցախում հումանիտար աղետցի խուսափելու համար։
Պահանջագրի մեջ շեշտված է, որ իրավիճակն արագ չկարգավորվելու դեպքում Արցախի ժողովուրդը կհայտնվի հումանիտար աղետի մեջ, ուստի վերացական մտահոգությունները ոչինչ չեն փոխելու․ ՀՀ իշխանությունները պետք է հետամուտ լինեն, որ շատ արագ հստակ գործողություններ ձեռնարկի ՄԱԿ Անտվանգության խորհուրդը։
Արցախի ու ՀՀ տարբեր բուհերի ուսանողները նաև ՀՀ կառավարությունից պահանջում են, հիմք ընդունելով 1991 դեկտեմբերի 10-ի Արցախի անկախության հանրաքվեն, ՀՀ ԱԺ քննարկմանը ներկայացնել Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին օրենքի նախագիծ։

Студенты требуют от премьера Армении представить на обсуждение НС закон о признании Республики Арцах 12/19/2022   15:08  |  Лента новостей
Представители студенческой инициативы "Молодежь Арцаха" передали правительству Армении петицию, которым требуют от кабмина во главе с премьер-министром подготовить официальное ходатайство и в сжатые сроки представить его в Совет Безопасности ООН для принятия мер по предотвращению гуманитарной катастрофы в Арцахе.
Как подчеркивается в петиции, если ситуация не будет урегулирована в ближайшее время, народ Арцаха столкнется с гуманитарной катастрофой, поэтому абстрактные опасения ничего не изменят. Власти Республики Армения должны добиваться, чтобы Совет безопасности ООН как можно скорее предпринял конкретные действия.
Студенты различных вузов Армении также требуют от правительства РА на основании референдума о независимости Арцаха от 10 декабря 1991 года представить на обсуждение Национального Собрания РА проект закона о признании Республики Арцах.