Ինքնորոշման իրավունքը հստակ գիծ է, որից որևէ միլիմետր նահանջ չենք ունենալու. Բեգլարյան 12/16/2022 12:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումը մեզ համար սկզբունքային հարց է և հակամարտության կարգավորման ամենաառանցքային սկզբունքը պետք է լինի։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
«Անջատում հանուն փրկության սկզբունքը հիմնված է հենց ինքնորոշման իրավունքի անառարկելիության վրա և ինքնորոշման իրավունքից խուսափել հնարավոր չէ։ Ոմանք մեկնաբանում են, որ ինքնորոշման իրավունքը դեռևս պետք է իրացվի, մենք պնդում ենք, որ ինքնորոշման իրավունքն իրացրել ենք դեռևս 1991թ, պարզապես դա պետք է ճանաչել և պաշտպանել»,- ասաց Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ էական է, որ բոլորի մոտ հստակ կոնսենսուս լինի, որ ինքնորոշման իրավունքից խուսափել հնարավոր չէ.«Մեզ համար դա հստակ գիծ է, որից որևէ միլիմետր նահանջ չենք ունենալու։ Ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա պետք է գործի ճանաչում՝ հանուն փրկության, ոչ թե՝ անջատում՝ հանուն փրկության»։

Бегларян: право Арцаха на самоопределение - красная линия, от которой мы не отступим ни на миллиметр 12/16/2022   13:38  |  Лента новостей
Признание факта реализации права на самоопределение является для нас принципиальным вопросом и должно быть ключевым принципом урегулирования конфликта. Об этом в беседе с журналистами в пятницу заявил советник госминистра Республики Арцах Артак Бегларян.
Принцип "отделение во имя спасения" основан на неоспоримости права на самоопределение, а обойти право на самоопределение невозможно. Согласно трактовке некоторых, право на самоопределение еще нужно реализовать. Мы же утверждаем, что право на самоопределение нами было реализовано еще в 1991 году, просто нужно это признать и защитить", - сказал Бегларян.
По его словам, важно, что  был всеобщий консенсус и понимание того, что обойти право на самоопределение невозможно.  "Для нас это четко обозначенная красная линия, от которой мы не отступим ни на миллиметр. И на основе права на самоопределение должно действовать "признание во имя спасения", а не "отделение во имя спасения"", - сказал он.
10:20 16/12/2022  |  Лента новостейГлава МИД Армении на встрече с замгенсека ООН представил ситуацию вокруг Лачинского коридора
09:53 16/12/2022  |  Лента новостейАзербайджан, возможно, в течение дня разблокирует Лачинский коридор - Варданян