Լաչինի միջանցքում մաքսակետ դնելու հարցը անքննարկելի է.դա Արցախի համար ոչ թե հսկիչ կետ է լինելու, այլ՝ բանտ տանելու կետ.Դավիթ Բաբայան 12/16/2022   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուսով ենք, որ այսօր Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը կբացվի, այս ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը:
«Հրապարակային շատ բան չենք կարող ասել, բայց մեծ աշխատանք է տարվել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք և աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ, ինչպես մեր խողովակներով: Կարծում եմ՝ հնարավորություն կա բացվելու»,-ասաց Բաբայանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի նման
գործողությունները կարող են լինել շարունակական:
Դավիթ Բաբայանը նաև հայտարարեց, որ Լաչինի միջանցքում մաքսակետ դնելու հարցը անքննարկելի է.
«Ռուս խաղաղապահները իրականացնում են այդ գործառույթը, բացի սրանից, ըստ 2020 թվականի պայմանավորվածության, նման բան չի կարող լինել։ Դա Արցախի համար ոչ թե հսկիչ կետ է լինելու, այլ բանտ տանելու կետ, որովհետեւ ամեն մեկին բռնելու են»,-ասաց Արցախի արտգործնախարարը:
17:20 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը ցեղասպանության վտանգի տակ է հայտնվել. Բաբայան
15:08 03/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանից ամեն ինչ սպասելի է.Բաքուն փորձում է կաթվածահար անել Արցախը, սա հարված է ռուս խաղաղապահ առաքելությանը.Դավիթ Բաբայան

Это будет не КПП, а пункт, ведущий в тюрьму: Бабаян заявил о недопустимости установки в Лачинском коридоре таможенного пункта 12/16/2022   15:47  |  Лента новостей
Временно исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах выразил надежду, что дорога Горис-Степанакерт сегодня  будет разблокирована. Об этом Бабаян заявил в беседе с журналистами в  парламенте Армении. "О много не можем публично заявлять, но была проделана большая работа с участием Армении, Арцаха и Диаспоры с геополитическими центрами, а также и по нашим каналам. Полагаю, что есть возможность открытия дороги", - сказал Бабаян.
При этом он добавил, что подобные действия Азербайджана могут носить продолжительный характер.
Давид Бабаян также заявил, вопрос об установке в Лачинском коридоре таможенного пункта не подлежит обсуждению. «Российские миротворцы уже выполняют эту функцию, к тому же в соответствии с соглашением от 2020 года такого быть не должно. Таможенный пункт станет для Арцаха не пропускным пунктом, а пунктом, ведущим в тюрьму, поскольку будут задерживать каждого", - сказал Бабаян.