Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Արցախի շրջափակման հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները 12/15/2022 10:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ արտգործնախարարությունը։
Դեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները: Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
«Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատյացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։ Միաժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Мирзоян представил генсеку ООН процессы, серьезные гуманитарные вызовы, возникшие из-за блокады Арцаха 12/15/2022   10:43  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с генсеком ООН Антониу Гутерришем.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи, которая прошла 14 декабря в Нью-Йорке,  Мирзоян представил генсеку ООН процессы, происходящие в регионе, в частности, блокирование азербайджанской стороной Лачинского коридора, прекращение газоснабжения Нагорного Карабаха и возникшие вследствие этого серьезные гуманитарные вызовы. Глава МИД Армении подчеркнул необходимость адресной реакции международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Мирзоян также коснулся проблемы продолжающейся оккупации территории Республики Армения, нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и урегулирования карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает политику армянофобии, применения силы или угрозы применения силы, воинственную риторику, придерживается максималистских подходов, тем самым подрывая стабильность и безопасность на Южном Кавказе.
В то же время глава МИД РА вновь подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и мира в регионе.
09:24 15/12/2022  |  Лента новостейВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициям в Гегаркунике и Сюнике