Նիդերլանդների խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է բանաձև Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին 12/14/2022 20:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է դեկտեմբերի 13-ին «Քաղաքական բարեփոխված կուսակցություն», «Քրիստոնեական միություն», «Գյուղացի-քաղաքացի շարժում» և Սոցիալիստական կուսակցությունների խմբակցությունների կողմից ներկայացված միջնորդությունը, որը վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնության մամուլի հաղորդագրությունից:
Միջնորդության մեջ նշվում է, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանը փակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը և դադարեցրել Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը: Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ «ռուս խաղաղապահները չեն միջամտում այդ տարածքում, ու որ այս իրավիճակը սպառնում է ստեղծել հումանիտար առումով արտակարգ իրավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար»: Բացի այդ, կառավարությանը կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդին հորդորել համատեղ կոչով դիմել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել թշնամական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ և բացել միջանցքը։
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը ողջունել է միջնորդության ընդունումը Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից:

Парламент Нидерландов большинством голосов принял резолюцию относительно закрытия Лачинского коридора 12/15/2022   09:30  |  Лента новостей
Парламент Нидерландов 13 декабря принял представленный рядом фракций документ относительно закрытия Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом сообщили Арменпресс в Федерации армянских организаций Нидерландов.
В документе говорится, что, несмотря на договоренности от 9 ноября 2020 года, Азербайджан закрыл Лачинский коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом, и перекрыл подачу газа из Армении в Нагорный Карабах.
В документе также говорится, что «российские миротворцы не вмешиваются на этой территории, и что эта ситуация грозит созданием чрезвычайной гуманитарной ситуации для населения Нагорного Карабаха».
Кроме того, парламент призывает правительство призвать Совет Европы выступить с совместным обращением к Азербайджану с призывом прекратить враждебные действия против народа Нагорного Карабаха и открыть коридор.
17:21 14/12/2022  |  Лента новостейНа площади Республики в Ереване стартовал стихийный митинг против блокады Арцаха