Ադրբեջանի կողմից օկուպացված, բայց դեռևս Արցախի ցանցին միացված հայկական տարածքները գազ չեն ստանա. համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու համար «Արցախգազ» ՓԲԸ-ն դիմել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին 12/15/2022   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից օկուպացված, բայց դեռևս Արցախի ցանցին միացված հայկական տարածքների գազամատակարարումը բացառելու համար հայկական կողմը ձեռնարկել է համապատասխան միջոցներ։
Ինչպես հայտնի է՝ դեկտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը դադարեցրել է Հայաստանից Արցախի համար իրականցվող գազամատակարարումը։ Բանն այն է, որ Արցախին գազ մատակարարող գազատարի մի հատված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անցել է Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։Եւ Հենց այդ հատվածում էլ ադրբեջանցիները գազատարի վրա տեղադրել են համապատասխան փականներ, եւ ըստ իրենց նպատակահարմարության ցանկացած պահի դադարեցնում ու վերսկսում են Արցախի գազամատակարարումը, հատկապես ձմռան ամիսներին։
Ընդ որում՝ ադրբեջանցիները կարողանում են առանձին կերպով անջատել միայն Ստեփանակերտի և մյուս հարակից հայկական բնակավայրերի գազամատակարարումը, իսկ հիմնականում ադրբեջանցի զինյալներով բնակեցված Շուշիում, Հադրութում և մյուս զավթված տարածքները կարող են ստանալ Հայաստանից առաքվող անվճար գազամատակարարումը։
«Փաստինֆո»-ն հարցմամբ դիմել էր «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին՝ պարզելու, թե ինչպես է կազմակերպվում Արցախի գազամատակարարումը (որտեղո՞վ է անցնում գազատարը)։ Ինչպե՞ս է Ադրբեջանական կողմը դադարեցնում Արցախի գազամատակարարումը՝ տեխնիկապես։ Երբվանից է նման տեխնիկական հնարավորություն ստացել։ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած Արցախի տարածքներում՝ Քարվաճառ, Բերձոր, Շուշի, Հադրութ, Կովսական, Ջրական, Ակնա և այլն, գազամատակարարում իրականացվո՞ւմ է, թե ոչ։
«Գազպրոմ Արմենիա»-ից «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեցին, որ ընկերությունը բնական գազ է առաքում «Արցախգազ» ՓԲԸ-ին՝ ՀՀ տարածքում գտնվող առաքման կետում։ Մասնավորապես՝ բնական գազի առաքումն իրականացվում է Սյունիքի մարզի Տեղ բնակավայրի մոտակայքում գտնվող Տեղ չափիչ հանգույցի միջոցով։
«Անվտանգության և տեխնիկական նկատառումներից ելնելով՝ «Արցախգազ» ՓԲԸ-ի պաշտոնական գրության հիման վրա բնական գազի փոխադրումը վերը նշված կետից ժամանակավորապես դադարեցված է և կվերականգնվի «Արցախգազ» ՓԲԸ-ից համապատասխան հայտ ստանալուց անմիջապես հետո»,- «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն։
Այսինքն՝ այն պահից, երբ Ադրբեջանը խաթարել էր Արցախի գազամատակարարումը, «Արցախգազ ՓԲԸ»-ն դիմել է իր հայաստանյան գործընկերոջը՝ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու, որպեսզի այն ամբողջ ընթացքում, երբ Ադրբեջանը փակ է պահում դեպի Արցախ առաքվող գազի հոսքը, Հայաստանից գազ չառաքվի։ Իսկ Արցախին գազի առաքումը կվերսկսվի ադրբեջանական սադրանքից անմիջապես հետո։
20:14 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲնական գազի մատակարարումը ՀՀ 2 օրով կդադարեցվի. «Գազպրոմ Արմենիա»
11:49 17/06/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՈղբերգական դեպք՝ Շիրակի մարզում. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի 30-ամյա աշխատակիցը հիվանդանոցի ճանապարհին մահացել է
23:26 15/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գազպրոմ Արմենիա»-ն զգուշացնում է՝ համացանցում գործող կեղծ կայքերը Ընկերության հետ որևէ առնչություն չունեն
17:18 21/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրիում գազի արտահոսք չի եղել, դա օդորանտի հոտն է, որը մարդկանց առողջությանն ու շրջակա միջավայրի համար վտանգ չի ներկայացրել. «Գազպրոմ Արմենիա»
17:25 14/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գազպրոմ Արմենիա»-ն առաջարկել է վերանայել բնական գազի սակագինն ու բոլոր սպառողների համար սահմանել միասնական գին. Հայտն ուսումնասիրության փուլում է. ՀՀ ՀԾԿՀ-ի պարզաբանումը

Газ в оккупированные Азербайджаном армянские территории, но все еще подключенные к арцахской сети, поступать не будет: "Арцахгаз" обратился к ЗАО "Газпром Армения" 12/15/2022   16:07  |  Лента новостей
Армянская сторона предприняла соответствующие меры по исключению газоснабжения оккупированных Азербайджаном армянских территорий, но все еще подключенных к арцахской сети.
Как известно, с 13 декабря Азербайджан перекрыл подачу газа, поступающего из Армении в Арцах. Дело в том, что участок газопровода, через который газ поступает в Арцах, в результате 44-дневной войны перешел под контроль Азербайджана. Именно на этом участке азербайджанцы установили на газопроводе соответствующий вентиль и в любой момент по своему усмотрению перекрывают подачу газа в Арцах, особенно в зимние месяцы.
Кроме того, азербайджанцы в отдельном порядке могут перекрывать подачу газа только в Степанакерт и другие прилегающие армянские населенные пункты, а Шуши, Гадрут и другие оккупированные территории, населенные в основном азербайджанскими боевиками, могут бесплатно получать поступающий из Армении газ.
ИА "ФактИнфо" обратилось в ЗАО "Газпром Армения" за уточнениями по поводу организации подачи газа в Арцах (через какой участок проходит газопровод). Агентство также попыталось выяснить, каким образом азербайджанская сторона технически перекрывает подачу газа в Арцах и каких это пор она получила такую техническую возможность? Подается ли  газ на территории Арцаха, в частности,  Карвачар, Бердзор, Шуши, Гадрут, Ковсакан, Джракан, Акна, перешедшие под контроль Азербайджана после окончания 44-дневной войны?
В "Газпром Армения" сообщили "ФактИнфо", что компания поставляет природный газ ЗАО "Арцахгаз" в пункте приема, расположенном на территории Армении. В частности, поставка природного газа осуществляется через узел учета, расположенный возле села Тех Сюникской области Армении.
"Исходя из соображений безопасности и соображений технического характера, на основании официального письма ЗАО "Арцахгаз" транспортировка природного газа из вышеуказанного пункта временно приостановлена и будет восстановлена сразу после поступления соответствующей заявки от ЗАО "Арцахгаз"", - заявили в ЗАО "Газпром Армения" в ответ на запрос "ФактИнфо".
Иными словами, с того момента, когда Азербайджан нарушил подачу газа в Арцах, ЗАО "Арцахгаз" обратилось к своему партнеру в Армении с призывом принять соответствующие меры, чтобы в течение всего периода, когда Азербайджан перекрывает подачу голубого топлива, поставляемого в Арцах,  газ из Армении не поставлялся.